T (Ochota):  +48 501 328 772

T (Ursynów):  +48 502 070 050

pl en
Blog stomatologiczny

Botoks i kwas hialuronowy u dentysty?

Botoks i kwas hialuronowy to substancje stosowane zwykle w celu poprawy estetyki twarzy – niwelacji zmarszczek, poprawy owalu czy korekty kształtu ust. Jednak nie jest to ich jedyne zastosowanie. Warto wiedzieć, że botoksu i kwasu hialuronowego używa się także w gabinetach stomatologicznych wspomagając leczenie.

Botoks na bruksizm i uśmiech dziąsłowy
Bruksizm, czyli niekontrolowane zaciskanie szczęki i zgrzytanie zębami, najczęściej podczas snu, jest sposobem radzenia sobie organizmu ze stresem i prowadzi zwykle do ścierania zębów. Z czasem powoduje to stopniową destrukcje uzębienia i uzupełnień protetycznych, rozchwianie zębów czy pękanie szkliwa. Mogą temu towarzyszyć zmiany zapalne i zwyrodnieniowe w stawach skroniowo-żuchwowych oraz ból w obrębie twarzy. W takim przypadku zadaniem stomatologa jest ochrona narządu życia przed destrukcją za pomocą metod, które opisywaliśmy już na naszym blogu [link do Bruksizm (dorotowskadentalclinic.pl) W określonych przypadkach do zapobiegania szkodliwym skutkom bruksizmu stosujemy dodatkowo toksynę botulinową (tzw. botoks), wytwarzaną przez bakterie Clostridium botulinum. Wstrzyknięcie tej substancji w nadaktywne mięśnie odpowiedzialne za zaciskanie i zgrzytanie zębami powoduje ich rozluźnienie. Dotyczy to przede wszystkim mięśnia żwacza przebiegającego od kości szczęki do kości żuchwy. Jest to bardzo zwarty i dość silny mięsień, którego podstawową funkcją jest unoszenie żuchwy i żucie pokarmów. Mięsień żwacz reaguje wyraźnym napięciem na stres, co z czasem prowadzi do bólu.  Wstrzyknięcie w ten mięsień toksyny botulinowej prowadzi do jego rozluźnienia, a efektem dodatkowym jest wysmuklenie i złagodzenie rysów twarzy (twarz o konturze kwadratowym staje się bardziej owalna). Zabieg nie ma wpływu na jakość żucia czy mowy. Terapię botoksem stosujemy u pacjentów z prawidłowymi warunkami zwarciowymi (pierwotnie lub po rekonstrukcji) oraz w przypadkach, kiedy pacjent zgłasza się z dużymi dolegliwościami bólowymi mięśni żwaczy.  

Botoks w gabinecie stomatologicznym może być także stosowany w celu rozluźnienia i napięcia innych partii mięśni, aby ograniczyć ekspresyjną mimikę twarzy, a także w przypadku uśmiechu dziąsłowego (tzw. gummy smile) i asymetrii uśmiechu. Podawany w splot mięśni unoszących wargę górną powoduje, że uśmiechając się pacjent nie odsłania zbyt dużego fragmentu dziąsła, a jego koniuszek nosa lekko się unosi.
Zabiegi z użyciem botoksu mają efekt tymczasowy (do 6 miesięcy), a dla jego utrzymania konieczne jest ich powtarzanie. Iniekcja odbywa się zwykle bez znieczulenia i trwa wraz z przygotowaniem kilka minut.

Kwas hialuronowy pomoże wyrównać asymetrię uśmiechu
Kwas hialuronowy jest substancją naturalną,  wytwarzaną przez organizm, dlatego jest bardzo dobrze tolerowany i wszechstronnie stosowany w medycynie i stomatologii estetycznej. Często zdarza się, że po poważnych zabiegach stomatologicznych, a zwłaszcza po długotrwałym leczeniu ortodontycznym, wyraz twarzy pacjenta zmienia się. Dotyczy to głównie dolnej partii twarzy, gdzie pewne mięśnie ulegają trwałemu osłabieniu, w wyniku czego skóra twarzy wiotczeje. W konsekwencji osunąć się mogą całe policzki i kąciki ust, stwarzając wrażenie permanentnego zmęczenia i smutku na twarzy. Wstrzyknięcie w odpowiednie miejsca kwasu hialuronowego dodaje twarzy objętości i redukuje jej asymetrie. Modelować można w zasadzie każdy fragment twarzy, np. linię żuchwy czy koniuszek nosa, co powoduje zwiększenie kąta nosowo-wargowego, a tym samym poprawę rysów twarzy.

Kwas hialuronowy ma również zastosowanie u pacjentów z dużym przodozgryzem lub tyłozgryzem, co bywa zauważalne w rysach twarzy.  Ta poważna wada wymaga często leczenia operacyjnego, na co nie każdy pacjent się decyduje. W takich sytuacjach pomocne jest tzw. leczenie kamuflujące (ortodontyczne lub protetyczne), którego uzupełnieniem może być iniekcja kwasu hialuronowego w okolice ust, bruzd nosowo-wargowych oraz brody.
W stomatologii kwas hialuronowy jest również używany do przyspieszenia gojenia i łagodzenia bólu po zabiegach chirurgicznych (np. zapobieganie suchemu zębodołowi po ekstrakcji zęba) oraz po leczeniu periodontologicznym, a także przy takich dolegliwościach jak owrzodzenia i urazy jamy ustnej i śluzówki, afty czy liszaje płaskie.
Zabiegi z użyciem kwasu hialuronowego mogą, ale nie muszą odbywać się ze znieczuleniem. W obrębie ust możemy podawać znieczulenie powierzchniowe lub stomatologiczne, natomiast w innych partiach twarzy – powierzchniowe. Efekt utrzymuje się zwykle od 6 do 12 miesięcy.

Autor

lek. dent. Katarzyna Cieślak

Absolwentka Wydziału Stomatologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, posiada specjalizację ze stomatologii zachowawczej z endodoncją

Czytaj więcej
Tagi: bruksizm , botoks , stomatologia estetyczna , kwas hialuronowy

Warszawa Ochota

Adres:
ul. Dorotowska 9
02-347 Warszawa

Telefon: +48 501 328 772

E-mail: recepcja@ddclinic.pl

Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Piątek: 9:00 - 20:00
Sobota: nieczynne

Warszawa Ursynów

Adres:
ul. Migdałowa 10 lok.5
02-796 Warszawa

Telefon: +48 502 070 050

E-mail: recepcjaursynow@ddclinic.pl

Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Piątek: 12:00 - 20:00
Sobota: nieczynne

© 2024 by Dorotowska Dental Clinic Wszelkie prawa zastrzeżone
Tworzenie stron internetowych - Jellinek