Kobieta w ciąży u dentysty - o czym pamiętać?
Lek. dent. Aleksandra Warzocha
Kobieta w ciąży u dentysty – o czym pamiętać?
Wszelkie poważne i rozległe zabiegi stomatologiczne najlepiej wykonać przed zajściem w ciążę lub po jej zakończeniu. Nie oznacza to jednak, że w ciąży unikamy dentysty. Wręcz przeciwnie – wizyty kontrolne w gabinecie stomatologa i higienistki pozwolą przyszłej mamie zyskać spokój, a w razie potrzeby odpowiednio zareagować w najlepszym dla dziecka i niej samej momencie.
Ciąża to wyjątkowy stan dla kobiety i dlatego w tym czasie powinna wyjątkowo o siebie zadbać, mając na uwadze nie tylko dobro własne, ale również nienarodzonego jeszcze dziecka. Pod wpływem hormonów u przyszłej mamy często pojawia się nadwrażliwość zębów i dziąseł, zmienia się pH śliny, co sprzyja namnażaniu się bakterii i remineralizacji szkliwa. Dlatego tak ważna w tym okresie jest profilaktyka stomatologiczna i kontrola stanu jamy ustnej i zębów.
Leczenie zębów w ciąży
Ze względu na komfort fizyczny i psychiczny pacjentki oraz ograniczenia w zakresie zabiegów i badań (np. RTG) wykonywanych w ciąży, leczenie zębów warto przeprowadzić przed zajściem w ciążę. W szczególności dotyczy to zabiegów chirurgicznych, implantologicznych, ekstrakcji zębów, leczenia kanałowego oraz rozległych odbudów protetycznych zębów. Nie zawsze jednak ciąża jest planowana i może okazać się, że pacjentka w ciąży potrzebuje leczenia stomatologicznego. W takich przypadkach najlepiej zrobić to w II trymestrze ciąży, czyli pomiędzy 14. a 20. tygodniem. Do tego czasu zakończy się już organogeneza płodu, a organizm przyszłej mamy przyzwyczai się do zmian hormonalnych. Poza tym w II trymestrze kobieta ma zwykle lepsze samopoczucie niż na początku ciąży i lepiej znosi leczenie.
Warto przy tym pamiętać, że ostre stany zapalne w jamie ustnej należy bezwzględnie eliminować natychmiast, niezależnie od etapu ciąży, gdyż mogą one mieć negatywny wpływ na płód.
Znieczulanie leczenia zębów w ciąży
Ciężarna pacjentka nie musi obawiać się, że wizyta u stomatologa będzie wiązała się z bólem. Istnieją środki znieczulające, które w razie potrzeby mogą być stosowane w ciąży. Należą do nich leki przeciwbólowe, np. paracetamol oraz znieczulenia miejscowe zawierające artykainę, ewentualnie lidokainę bez dodatku adrenaliny.
RTG zęba w ciąży
Promieniowanie rentgenowskie może wpłynąć na nieprawidłowy rozwój płodu, dlatego co do zasady zdjęć RTG nie wykonuje się kobietom w ciąży, szczególnie w czasie I. trymestru. Badanie wykonywane jest tylko w określonych przypadkach i za zgodą lekarza prowadzącego.
Higiena jamy ustnej w ciąży
Prawidłowa higiena jest kluczową kwestią ograniczającą ryzyko wystąpienia stanów zapalnych w jamie ustnej w ciąży. Należy regularnie i starannie oczyszczać jamę ustną z gromadzących się w niej bakterii tworzących płytkę nazębną, gdyż w przeciwnym razie przekształci się ona w twardy i trudny do usunięcia kamień nazębny. A kamień nazębny to podstawowy sprzymierzeniec próchnicy i chorób przyzębia. Każda kobieta w ciąży powinna:
· szczotkować zęby po każdym posiłku,
· dwa razy dziennie używać pasty do zębów z fluorem,
· codziennie oczyszczać powierzchnie styczne zębów nicią dentystyczną.
W razie wystąpienia wymiotów wskazane jest przepłukanie jamy ustnej wodą i odroczenie mycia zębów o mniej więcej pół godziny, aby zminimalizować ryzyko erozji szkliwa.
Profesjonalne zabiegi higienizacyjne, takie jak piaskowanie, skaling czy fluoryzacja, warto wykonać przygotowując się do zajścia w ciążę. Jeśli ciąża jest nieplanowana, warto rozważyć profesjonalną wizytę higienizacyjną w trakcie II trymestru ciąży, a następnie po porodzie.
Krwawienie dziąseł w ciąży
Krwawienie dziąseł w ciąży zdarza się bardzo często. Jest to zjawisko spowodowane zmianami hormonalnymi w organizmie kobiety, a dokładniej podwyższeniem poziomu progesteronu i estrogenu, co wpływa na rozpulchnienie i uwrażliwienie tkanek miękkich w jamie ustnej. Dziąsła są bardziej podatne na wszelkiego rodzaju urazy, nawet podczas zwykłego szczotkowania czy nitkowania zębów. Mimo to nie należy ograniczać higienizacji. Ulgę może przynieść bardzo miękka szczoteczka do zębów.
Pomyśl o zębach, zanim zajdziesz w ciążę
Najkorzystniej jest, gdy przyszła mama zadba o swoje uzębienie jeszcze przed zajściem w ciążę. Każda kobieta przygotowująca się do roli mamy, powinna odwiedzić gabinet stomatologiczny w celu sprawdzenia stanu zębów i dziąseł oraz wyleczenia ewentualnych ubytków próchnicowych czy stanów zapalnych. Zasadne jest również odwiedzenie gabinetu higieny i wykonanie zabiegów higienizacyjnych – skalingu, piaskowania i fluoryzacji. Tak przygotowana pacjentka może ze spokojną głową zajść w ciążę i cieszyć się nią, odwiedzając jedynie kontrolnie gabinet stomatologiczny i gabinet higieny w II trymestrze ciąży. Jeśli natomiast ciąża nie jest planowana, warto przeprowadzić kontrolę stanu jamy ustnej już w I trymestrze, aby ewentualne zabiegi móc zaplanować na II trymetr ciąży.
Autor
Oferta
Warszawa Ochota
Adres:
ul. Dorotowska 9
02-347 Warszawa
Telefon: +48 501 328 772
E-mail: recepcja@ddclinic.pl
Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Piątek: 9:00 - 20:00
Sobota: nieczynne
Warszawa Ursynów
Adres:
ul. Migdałowa 10 lok.5
02-796 Warszawa
Telefon: +48 502 070 050
E-mail: recepcjaursynow@ddclinic.pl
Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Piątek: 12:00 - 20:00
Sobota: nieczynne