T (Ochota):  +48 501 328 772

T (Ursynów):  +48 502 070 050

pl en
Blog stomatologiczny

Jaki implant zębowy wybrać?

Lek. dent. Michał Karpiński, Anna Czasak

Na rynku istnieje kilkuset producentów implantów zębowych. Jakie marki implantów są dostępne w Polsce i czym się różnią? Czy świadomość marki implantu ma w ogóle znaczenie dla pacjenta? Co warto wiedzieć przed wszczepieniem implantu zębowego?

Pierwszy implant zęba powstał w 1965 roku. Przez nieco ponad pół wieku implanty stały się najtrwalszym rozwiązaniem umożliwiającym odbudowę brakujących zębów na świecie. Również w Polsce coraz częściej pacjenci decydują się na implanty zamiast tradycyjnych mostów czy protez, które choć tańsze, nie zapewniają tak wysokiej swobody funkcjonowania jak implanty.

Rynek implantów stomatologicznych
Według raportu Fortune Business Insights[1] światowy rynek implantów stomatologicznych jest obecnie wart ok. 3,74 mld dolarów (w tym europejski ok. 1,4 mld), a do 2027 roku jego wartość wzrośnie do 5,81 mld dolarów, m.in. dzięki stale rosnącej grupie pacjentów w wieku podeszłym. Najwięcej implantów w stosunku do liczebności populacji wszczepia się obecnie w Korei Południowej i Izraelu[2]. Również w Polsce stomatolodzy obserwują rosnącą popularność implantów, zwłaszcza wśród 50- i 60-latków, którzy stanowią dziś ponad 70 proc. wszystkich pacjentów decydujących się na leczenie implantologiczne[3].

Globalny rynek implantów jest dość skoncentrowany. ¾ jego wartości kontroluje sześciu wiodących producentów, zaś pozostała ¼ należy do kilkuset firm, z których większość konkuruje przede wszystkim ceną, przy ograniczonych nakładach na badania i usługi edukacyjno-szkoleniowe. Są to: powstała w 1954 roku szwajcarska firma Straumann (ok. 24% udział w rynku), Nobel Biocare (Envista/Danaher) - 19%, DentsplySirona -14%, Henry Schein (8%), Zimmer Biomet (7%), Osstem Implant (6%) i inni (22%).[4]  Liczby te mogą nie być w pełni precyzyjne, gdyż część firm nie ujawnia precyzyjnych danych dotyczących sprzedaży umożliwiających porównanie  wyłącznie segmentu implantów. Jeśli chodzi o Europę trzech pierwszych producentów kontroluje mniej więcej połowę rynku[5].

Polski rynek implantów należy, obok węgierskiego i czeskiego, do najdynamiczniej rozwijających się na świecie[6].Według różnych szacunków rocznie wszczepia się u nas nawet kilkadziesiąt tysięcy implantów. Łącznie w Polsce znajdziemy obecnie kilkadziesiąt różnych marek i systemów implantów. Rozwój rynku powoduje, że stale pojawiają się na nim nowi gracze, często oferujący produkty generyczne w bardzo przystępnych cenach, ale o słabo udokumentowanej jakości. O tym, co składa się na cenę implantu, pisaliśmy już na naszym blogu [link]. Na szczęście polscy stomatolodzy mają dziś dostęp do większości sprawdzonych systemów implantologicznych. Co sprawia, że oferują pacjentom akurat te, a nie inne systemy i czy informacja o marce implantu ma w ogóle jakieś znaczenie dla pacjenta?

Co pacjent musi wiedzieć o implantach?
Wybór właściwego systemu implantologicznego ma niekwestionowany wpływ na pomyślny wynik leczenia. Choć konstrukcja zdecydowanej większości implantów jest co do zasady taka sama („śruba” + łącznik) i wyglądają one podobnie, to ich przeznaczenie i skuteczność bywa diametralnie różna. Analizując szczegółowo poszczególne systemy implantów, można dostrzec znaczące, aczkolwiek bardzo specjalistyczne różnice, które postaramy się nakreślić w sposób ogólny i zrozumiały dla pacjenta – czytelnika naszego bloga.
Co do zasady implanty implanty podzielilibyśmy na dwie kategorie: marki premium oraz pozostałe. Implanty premium to produkty pochodzące od dużych i znanych producentów, którzy posiadają długie (często kilkudziesięcioletnie) doświadczenie w ich produkcji, a także zaplecze technologiczne i serwis na wysokim poziomie. Zwykle udzielają oni dożywotniej gwarancji mechanicznej na swoje produkty. Implanty premium są powszechne głównie w krajach wysoko rozwiniętych, takich jak USA, Niemcy, Japonia. Liderem rynku implantów premium jest Straumann. Implanty z drugiego segmentu dominują w takich krajach jak Brazylia, Rosja, Izrael czy Korea. Wielu regionalnych producentów podejmuje dziś poważne i skuteczne działania mające na celu wejście do segmentu premium (np. południowokoreański Osstem Implant)[7].

Dążąc do zachowania najwyższego standardu dowodów naukowych, producenci segmentu premium realizują zwykle wieloletnie badania kliniczne, poświadczające poziom skuteczności swoich produktów w długim okresie. Każdy pacjent powinien mieć świadomość, że wybór systemu ma znaczenie przede wszystkim w perspektywie długoterminowej, gdyż implant jest wszczepiany na lata. Od tego czy dana marka będzie istniała za 10 czy 20 lat może zależeć jak sprawnie i czy w ogóle będzie można w razie potrzeby uzupełnić zużyte bądź uszkodzone komponenty systemu, na jaki pacjent zdecydował się dawno temu. W tym miejscu przypomnijmy historię pierwszego i jak dotąd jedynego polskiego producenta implantów stomatologicznych oferowanych w konkurencyjnych cenach pod marką Ossteoplant. Badaniami, rozwojem systemu i wytwarzaniem wszczepów zajmowała się Fundacja Akademii Medycznej w Poznaniu, do czasu aż w 2015 roku wytwórnia znalazła się w upadłości. Na szczęście dla pacjentów system Ossteoplant był kompatybilny z implantami marki Alpha-Bio i mogli oni kontynuować rozpoczęte leczenie w tym systemie.

Poszczególne implanty mogą różnić się materiałem, z jakiego są wykonane (tytan różnych klas lub cyrkon), jakością wykonania i technologiami produkcji, w tym przede wszystkim sposobem mechanicznego i chemicznego przygotowania powierzchni gwintów oraz ich kształtem. O tym jednak, jaki gwint będzie odpowiedni dla danego pacjenta, zawsze decyduje lekarz, a nie sam pacjent, gdyż zależy to od indywidualnej sytuacji klinicznej. Implanty mogą być wszczepiane do wnętrza kości (wszczepy śródkostne) lub przykręcane  do jej powierzchni (wszczepy podokostnowe) i w każdej z tych sytuacji zastosowanie znajdzie inny model implantu. Implanty mogą mieć też różne kształty (spiralne, cylindryczne, klinowe, stożkowe i ich pochodne), długości i średnice. Inne systemy będą używane do odbudowy w protokole tradycyjnym dwufazowym, a inne w jednofazowym, kiedy wszczepienie implantu wraz z jego odbudową następuje na jednej wizycie. Jeszcze inne implanty będą przeznaczone dla pacjentów z najtrudniejszymi warunkami kostnymi i np. z bezzębiem. Ratunkiem dla nich mogą być chociażby implanty zygozymatyczne (dłuższe niż klasyczne), które wprowadza się w odcinkach bocznych w okolicę łuku jarzmowego szczęki. Czołowi producenci marek premium zwykle posiadają w swojej ofercie pełną gamę implantów odpowiednich dla różnych przypadków klinicznych, ale o ich wyborze zawsze decyduje lekarz, a nie pacjent.
Ze względu na to, że sama technologia produkcji implantów wydaje się być obecnie już bardzo dobrze rozwinięta i nie ma tu ogromnego pola do popisu, tak naprawdę wiodące firmy wyznaczają kierunek dalszego rozwoju poprzez cyfryzację i komputeryzację swoich usług i produktów, dzięki czemu pacjent zyskuje nie tylko doskonały implant, ale również kompleksową, nowoczesną usługę na najwyższym poziomie. Chodzi tu przede wszystkim o cyfryzację implantologii stomatologicznej przez zastosowanie technik CAD/CAM w tworzeniu precyzyjnych, zindywidualizowanych łączników oraz uzupełnień protetycznych, rozwiązania cyfrowe w planowaniu leczenia czy też zastosowanie w implantologii biologii molekularnej, pozwalającej przyśpieszyć proces regeneracji tkanek i gojenia po wszczepieniu implantu.
Podsumowując, wybór marki i systemu implantologicznego w dużej mierze leży w gestii lekarza z uwagi na wysoce specjalistyczne uwarunkowania jego doboru. Warto jednak, aby pacjent miał pewną wiedzę na temat materiału z którego wykonany jest implant (więcej o tytanie i cyrkonie pisaliśmy tutaj) oraz posiadał podstawowe informacje o producencie proponowanego przez lekarza implantu, jego zapleczu technologicznym oraz doświadczeniu.
Na polskim rynku znajdziemy obecnie kilkadziesiąt systemów implantologicznych. Są wśród nich produkty wiodących światowych marek, jak i produkty firm działających lokalnie i regionalnie.

Poniżej przedstawiamy informacje na temat kilkunastu marek implantów dostępnych w Polsce:

Implanty Straumann
Szwajcarska firma Straumann istnieje od ponad 60 lat i jest obecnie uznawana za światowego lidera w dziedzinie implantologii stomatologicznej. Implanty Straumann są dostępne w ponad 100 krajach na całym świecie, a lekarze wszczepili dotychczas ponad 19 milionów (!) implantów tej marki. Za implantami Straumann stoi ponad 40 lat badań naukowych i doświadczeń klinicznych, czego efektem jest ponad 700 publikacji naukowych. Na rynku polskim Straumann Group jest obecny od ponad 20 lat i oferuje szeroki wybór linii implantów. W zależności od wskazań lekarskich i indywidualnej sytuacji klinicznej dostępne są implanty z poziomu kości: BL, BLT, BLX, implanty z poziomu tkanek miękkich: SP, TLX oraz mini, a także implanty zygomatyczne Straumann ZAGA oraz implanty cyrkonowe PURE. Większość implantów wykonana jest z Roxolidu®, innowacyjnego materiału opracowanego przez firmę Straumann. Jest to stop tytanu i cyrkonu, wytrzymalszy niż czysty tytan z doskonałymi właściwościami dla procesu osseintegracji. Powierzchnia implantów Straumann SLActive® została zaprojektowana w celu skrócenia czasu gojenia i szczególnie polecana jest w leczeniu pacjentów z grup wysokiego ryzyka.

Implanty DentsplySirona (Astra Tech)
Firma Dentsply Sirona, światowy lider w produkcji narzędzi i materiałów stomatologicznych, powstała w 2016 roku w wyniku fuzji dwóch dużych przedsiębiorstw: amerykańskiego Dentsply i niemieckiego Sirona, jednak tradycje firmy sięgają początków Dentsply w końcu XIX wieku. Obecnie Dentsply Sirona jest największym producentem produktów i technologii dla stomatologii, obecnym w ponad 120 krajach na całym świecie. Dentsply Sirona oferuje wszechstronne rozwiązania na wszystkich etapach leczenia implantologicznego (systemy implantów, technologie cyfrowe, urządzenia, rozwiązania do regeneracji kości etc). Systemy implantologiczne sygnowane przez Dentsply Sirona: Astra Tech, Ankylos,  i Xive, są dobrze przebadane klinicznie i należą do najbardziej popularnych na świecie. Różnią się kształtem i zastosowaniem adekwatnym do danej sytuacji klinicznej (jest wśród nich np. nowoczesny implant OsseoSpeed Profile EV przeznaczony dla pacjentów ze skośnym brzegiem wyrostka zębodołowego).

Implanty Nobel Biocare
Szwajcarska firma Nobel Biocare jest pionierem współczesnej stomatologii opartej na implantach od 1965 roku, kiedy to profesor Per-Ingvar Brånemark wyleczył swojego pierwszego bezzębnego pacjenta. Obecnie rozwiązania Nobel Biocare, potwierdzone licznymi badaniami naukowymi, są dostępne w ponad 80 krajach na świecie. Firma oferuje szeroką gamę implantów (systemy NobelActive®, NobelParallel™, implant ceramiczny NobelPearl™) dla różnych przypadków klinicznych - od pojedynczego braku zębowego do bezzębia. Dwa lata temu firma wprowadziła  dwie innowacyjne powierzchnie implantów: TiUltra i Xeal, sprzyjające wczesnej osteointegracji i wspierające stabilność kości. Nobel Biocare jest również twórcą oryginalnej koncepcji odbudowy bezzębia All-on-4® polegającej na bezprzeszczepowej odbudowie pełnego łuku zębowego na czterech implantach Nobel Biocare®. Leczeniu metodą All-on-4® poddano już ponad 250 000 pacjentów.

Implanty BEGO
BEGO jest niemiecką firmą, założoną w 1890 roku, prowadzoną od pięciu pokoleń przez jedną rodzinę. Obecnie działa ona globalnie i posiada  prawie 100 przedstawicielstw na całym świecie. W 1991 roku firma zaczęła badania nad implantami, co czyni ją jedną z pierwszych na świecie firm implantologicznych. Implanty BEGO są dostępne w Polsce od 2006 roku. Aktualnie firma oferuje pięć modeli implantów BEGO Semados® różniących się kształtem i rodzajem gwintu, wykonanych z tytanu 4 stopnia czystości z zastosowaniem opatentowanych technologii (m.in. mikrogwintu bionicznego). BEGO to również m.in. stomatologiczne rozwiązania cyfrowe obejmujące druk 3D, chirurgię nawigowaną oraz innowacyjne biomateriały.

Implanty OSSTEM 
Południowokoreański Osstem rozpoczął działalność w 1997 roku i obecnie specjalizuje się w implantach stomatologicznych. Osstem jest pod względem liczby sprzedanych implantów liderem rynku azjatyckiego oraz piątym producentem na świecie[8] (w 2018 r. firma sprzedała 2,86 mln implantów[9]). Dzięki stałemu rozwojowi i licznym badaniom Osstem ma ambicję już wkrótce stać się liderem globalnego rynku implantologicznego. Implanty Osstem są obecnie dostępne w ponad 70 krajach, w tym od 2006 roku również w Polsce. Linie TS i MS różnią się szerokością, długością i rodzajem gwintu, firma posiada w ofercie również implanty do protokołów natychmiastowych. Na uwagę zasługuje niewątpliwie tempo badań i rozwoju Osstem - niedawno firma otworzyła w Seulu nowoczesne centrum badawczo-rozwojowe, którego koszt budowy przekroczył 63 miliony euro. Fabryki Osstem znajdują się w USA, Niemczech i rodzimej Korei Południowej, gdzie penetracja gabinetowa marki wynosi 78%.

Implanty Alpha Bio
Alpha Bio Tec jest firmą o rodowodzie izraelskim, która od ponad 30 lat tworzy produkty z dziedziny protetyki i implantologii, które są sprzedawane są w ponad 40 krajach na całym świecie. Firma posiada własne laboratoria badawcze, które rozwijają nowe technologie spełniające międzynarodowe standardy. W Polsce Alpha Bio oferuje kilka linii implantów (MultiNeO™, NICE, ICE, SPIRAL, DFI) przeznaczonych do różnych typów kości, różniących się m.in. budową i średnicą. Najnowocześniejszym i najnowszym implantem Alpha Bio jest implant MutiNeO™, szczególnie rekomendowany do zabiegów chirurgii nawigowanej, która pozwala wprowadzać implanty bez użycia szwów i skalpela, a cały zabieg jest wcześniej planowany przy użyciu technologii cyfrowej. Cechą charakterystyczną najnowszej generacji implantów Alpha Bio jest specjalna, opatentowana trójwymiarowa powierzchnia NanoTec™ ułatwiająca gojenie i wzrost tkanek przylegających do powierzchni implantu i tym samym usprawniająca proces zrastania się implantu z kością.

Implanty CAMLOG  (Henry Schein)
Camlog, niemiecko-szwajcarska firma implantologiczna, założona w 1999 roku, której większościowym udziałowcem jest amerykański gigant w branży dentystycznej Henry Schein Inc., oferuje w Polsce za pośrednictwem firmy Marrodent trzy systemy implantów tytanowych: CAMLOG®, CONELOG®  i iSy® oraz implant cyrkonowy Ceralog. Systemy implantów Camlog są obecnie dystrybuowane w ponad 90 krajach na świecie, na wszystkich kontynentach (oprócz Antarktydy). Systemy Camlog wyróżniają się na tle konkurencji unikalnym połączeniem protetycznym Tube-inTube i posiadają opatentowaną powierzchnię PROMTE o makro i mikro porach. Posiadają trzy pozycje rotacyjne. CAMLOG Biotechnologies AG ​​jest jedną z pięciu wiodących firm na świecie pod względem dokumentacji naukowej. W 2006 roku powołano Fundację CAMLOG na rzecz „tworzenia nowej wiedzy, jej upowszechniania i promocji młodych naukowców („Oral Reconstruction Foundation”).

Implanty BICON
Amerykańskie implanty Bicon to rozwiązanie, które chroni struktury anatomiczne pacjenta w dużej części pozwalając wyeliminować konieczność przeprowadzania szeregu zabiegów okołoimplantacyjnych. System implantologiczny Bicon powstał w USA w 1968 roku, a w 1985 roku wprowadzony został na rynek.  Od tego czasu jest stale dokumentowany, a jego główne założenia konstrukcyjne nie zmieniły się do dziś[11], co jest jedną z wielu cech odróżniających Bicon od innych systemów implantologicznych. Obecnie Bicon dostępny jest w 77 krajach, w tym w Polsce.

Implanty A.B. Dental
Izraelska firma implantologiczna A.B. Dental działa w branży stomatologicznej od ponad 20 lat, a jej produkty są dystrybuowane w ponad 60 krajach na całym świecie za pośrednictwem ugruntowanej sieci dystrybucji. Implanty A.B. są przeznaczone zarówno dla technik jedno- jak i dwuetapowych i wykonane są ze stopu tytanu Ti-6Al-4V ELI – 5 klasy zgodnie z normą ASTM-F136-02 i posiadają certyfikat CE i ISO 13485:2003. Posiadają system PERFECT FIT który zabezpiecza przed odkręceniem się lub złamaniem śruby mocującej oraz zwiększa żywotność odbudowy protetycznej. Firma proponuje również szeroką gamę elementów protetycznych.

Implanty THOMMEN
Szwajcarski producent implantów THOMMEN MEDICAL oferuje swoje produkty na trzech kontynentach, w 25 krajach na świecie. Ich źródłem jest implant opracowany w 1986 roku przez dr Roberta Mathysa. Firma oferuje implanty śródkostne cylindryczne i koniczne, z zastosowaniem specjalnej superhydrofilnej powierzchni INICELL, która powstaje w wyniku kondycjonowania, co znacząco redukuje czas gojenia, poprawia stabilizację implantu i trwałość połączenia z kością. Do wyboru, w zależności od warunków kostnych oraz tkanek miękkich jest szeroki wybór długości, różne rozmiary kołnierza (polerowanego), oraz kształt stożkowy lub cylindryczny - wszystko w ramach jednego systemu. 

Implanty Zimmer Dental (Biomet 3i)
Zimmer-Biomet jest amerykańskim producentem produktów i rozwiązań dla implantologii i obecnie oferuje gamę implantów śródkostnych i podokostnowych o różnych kształtach i wielkościach. W Polsce produkty są oferowane pod marką Biomet 3i.

Implanty hybrydowe iRES
Implanty hybrydowe iRES szwajcarskiej firmy IRES SAGL wyróżniają się na rynku przede wszystkim budową. Posiadają dwa rodzaje powierzchni: szorstką, ułatwiającą integrację z kością, na dole oraz gładką, utrudniającą osadzanie bakterii i rozwój stanów zapalnych wokół implantu, na górze. Są wykonane ze stopów tytanu gr. 4 i 5. Implanty hybrydowe iRES stanowiły bazę dla rozwoju nowej generacji implantów tej samej marki - bioaktywnych implantów hybrydowych z powłoką kwasu hialuronowego. Szwajcarska fabryka implantów iRES produkuje rocznie nawet milion implantów, które trafiają do Europy, Azji i na Bliski Wchód. Od 2017 roku śródkostne implanty hybrydowe IRES są dostępne również w Polsce, w dziewięciu liniach przeznaczonych do różnego rodzaju przypadków klinicznych.

Implanty REX
REX Implants to amerykańska firma produkująca unikalne implanty klinowe ze standardowym połączeniem protetycznym (piezoimplanty REX TL). Twórcą implantów REX jest prof. Tomasso Vercellotti, twórca piezochirurgii (minimalnie inwazyjnej techniki chirurgicznej). Implanty REX były testowane i wytwarzane w USA od 2011 roku, a w 2019 roku, po licznych badaniach i uzyskaniu stosowych pozwoleń i certyfikatów, rozpoczęto ich dystrybucję. Unikalny klinowy kształt pozwala na bezpieczną implantację u pacjentów z wąską kością wyrostka zębodołowego (nawet w przypadku wyrostków 4 mm szerokości). Piezoimplanty REX TL są wykonane z tytanu klasy 5.

Implanty Keystone Dental
Amerykańska firma Keystone Dental powstała w marcu 2006 roku, a dwa lata później, przejęła Lifecore Dental (Lifecore Biomedical) – obecną w 40 krajach firmę istniejącą od ponad 40 lat, z ponad 20 letnim doświadczeniem w zakresie produkcji implantów stomatologicznych i biomateriałów. Ich system implantologiczny Genesis to pierwszy w historii implant z różowym kołnierzykiem zbliżonym do naturalnego koloru śluzówki i łącznikami protetycznymi dla osiągnięcia estetycznego sukcesu, zaprojektowany do natychmiastowej implantacji. Z kolei system Prima posiada opatentowane 6-płatowe połączenia zapewniające symetryczny rozkład obciążenia w celu stymulowania kości.

Wśród pozostałych firm dostarczających implanty na polski rynek są: izraelska Adin Group produkująca implanty zębowe od 1972 roku, amerykańsko-koreańska firma Dentium założona w 2000 roku i posiadająca fabryki w Korei Południowej oraz USA, izraelski Cortex , szwajcarski SGS Dental, izraelski MIS czy niemiecka firma Novamind, która produkuje generyczne (nieoryginalne) elementy protetyczne i implanty kompatybilne z markowymi systemami implantologicznymi. Implanty Novamind to kilka serii, z których każda jest kompatybilna z inną, renomowaną marką implantów…

Jak rozpoznać, że otrzymujesz oryginalny implant?
Decydując się na oryginalny, markowy implant masz prawo poprosić lekarza o dokumentację w formie tzw. Paszportu Implantologicznego lub innego dokumentu umożliwiającego identyfikację rodzaju wszczepionego implantu. W razie nagłej potrzeby umożliwia to dobór właściwych komponentów zastosowanego systemu i skorzystanie z autoryzowanej pomocy implantologicznej w innych miejscach na świecie.

Warto wiedzieć, że nowe rozporządzenie Medical Device Regulation obowiązujące od niedawna na terenie Unii Europejskiej nakłada na producentów implantów stomatologicznych obowiązek dostarczania wraz z implantem tzw. karty implantu, zawierającej szczegółowe informacje dotyczące identyfikacji wyrobu, ale także wszelkie ostrzeżenia dla pacjenta lub pracownika ochrony zdrowia. Już niebawem udostępnianie pacjentowi przez lekarza karty implantu może stać się obowiązkową częścią protokołu przedzabiegowego – podobnie jak pobranie zgody na wykonanie zabiegu od pacjenta. Na podstawie karty implantu pacjent będzie mógł zidentyfikować wszczep np. poprzez bazę EUDAMED, co zminimalizuje ryzyko wszczepiania pacjentom implantów wątpliwego pochodzenia, nie spełniających wymaganych norm bezpieczeństwa i nie posiadających odpowiednich certyfikatów.

[1] https://www.fortunebusinessinsights.com/industry-reports/dental-implants-market-100443
[2] https://www.straumann.com/group/en/discover/annualreport/2017/management-commentary/markets.html
[3] https://pulsmedycyny.pl/rosnie-rynek-implantow-bo-sie-starzejemy-885305
[4] https://www.straumann.com/group/en/discover/annualreport/2017/management-commentary/markets.html
[5] Global Dental Implants Market & COVID19 Impact | Global | 2021-2027 (idataresearch.com)
[6] https://pulsmedycyny.pl/rosnie-rynek-implantow-bo-sie-starzejemy-885305
[7] https://www.marketsandmarkets.com/Market-Reports/dental-implants-prosthetics-market-695.html
[8] 10.pdf (osstem.pl)
[9] Osstem Implant największym na świecie sprzedawcą implantów stomatologicznych! - Dental Tribune Poland (dental-tribune.com)
[10] https://www.bicon.com/news/n_publications.html


Autor

lek. dent. Michał Karpiński

Absolwent Akademii Medycznej w Warszawie, specjalista chirurgii stomatologicznej, implantolog.

Czytaj więcej
Tagi: implanty , implanty zębowe , implanty warszawa , straumann
Loading...

Warszawa Ochota

Adres:
ul. Dorotowska 9
02-347 Warszawa

Telefon: +48 501 328 772

E-mail: recepcja@ddclinic.pl

Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Piątek: 9:00 - 20:00
Sobota: nieczynne

Warszawa Ursynów

Adres:
ul. Migdałowa 10 lok.5
02-796 Warszawa

Telefon: +48 502 070 050

E-mail: recepcjaursynow@ddclinic.pl

Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Piątek: 12:00 - 20:00
Sobota: nieczynne

© 2024 by Dorotowska Dental Clinic Wszelkie prawa zastrzeżone
Tworzenie stron internetowych - Jellinek