T (Ochota):  +48 501 328 772

T (Ursynów):  +48 502 070 050

pl en
Blog stomatologiczny

Kompleksowa odbudowa zwarcia – czym jest wax-up i mock-up?

Rekonstrukcja zwarcia ma na celu odtworzenie prawidłowych kontaktów zębowych szczęki i żuchwy. Jednym z jej kluczowych elementów jest odbudowa protetyczna na bazie cyfrowego projektu uśmiechu oraz modeli wax-up i mock-up. Na czym to polega?

Nieprawidłowa relacja między górnymi a dolnymi zębami może być przyczyną wielu dolegliwości składających się na tzw. chorobę okluzyjną. Do zaburzeń prawidłowego zwarcia zębów w szczęce i żuchwie dochodzi na przykład w wyniku obniżenia wypełnień zębów czy też utraty zęba lub zębów, po której nie nastąpiła odbudowa. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że ubytki z upływem lat przestają być jedynie problemem estetycznym i stają się poważnym problemem zdrowotnym. Nawet pojedyncze braki zębów mogą prowadzić do powstawania szpar między zębami, wychyleń pozostałych zębów i problemów ze zgryzem, czego konsekwencją jest nieprawidłowa praca stawów skroniowo-żuchwowych. Stąd już bliska droga do wielu uciążliwych dolegliwości – bólu głowy, szczęki, ucha, trzasków przy ziewaniu czy problemów z przeżuwaniem pokarmów, a nawet mową. Wszystko to składa się na tzw. chorobę okluzyjną. Aby jej zapobiec lub spowolnić proces niszczenia zębów konieczna jest rekonstrukcja zwarcia, dzięki której zapewnimy prawidłowe, stabilne kontakty zębowe gwarantujące poprawność funkcji żucia, z jednoczesnym przywróceniem funkcji estetycznych, czyli naturalnie wyglądających zębów i pięknego uśmiechu. Dzięki prawidłowej okluzji rozluźniają się mięśnie i znikają przeciążenia, a zęby są chronione przez dalszą destrukcją, w tym ścieraniem.

O różnych metodach leczenia zaburzeń zwarcia pisaliśmy na naszym blogu w artykule poświęconym okluzji: Okluzja (dorotowskadentalclinic.pl) Dzisiaj skupimy się na jednym z nich, a mianowicie odbudowie protetycznej zębów.

Odbudowa zwarcia krok po kroku
Istnieje kilka sposobów odbudowy zębów zapewniających prawidłowe kontakty zwarciowe. Największe znaczenie ma tu wysokość zębów i ich zaguzkowanie. Punktem wyjścia jest precyzyjny projekt nowego uzębienia zwany nawoskowaniem diagnostycznym (ang. wax-up). Kształt nowych zębów jest wstępnie modelowany w oparciu o cyfrowy projekt uśmiechu - pacjent na własnym zdjęciu ogląda różne propozycje kształtu i wielkości zębów.  Wax-up jest trójwymiarową wizualizacją ostatecznego efektu leczenia protetycznego i wykonuje ją technik protetyk na modelu stworzonym na bazie cyfrowego skanu wewnątrzustnego lub wycisku gipsowego z jamy ustnej. W oparciu o Wax-up powstaje matryca (szyna) służąca przeniesieniu projektowanej odbudowy do jamy ustnej. W tym celu do silikonowej szyny wpuszczany jest materiał kompozytowy w formie płynnej w kolorze wybranym przez pacjenta. Takie uzupełnienie tymczasowe, zwane mock-up (ang. próbny, sztuczny) daje pacjentowi możliwość „przymiarki” nowych zębów. Pacjent może w pełni poczuć ich dopasowanie, zaś lekarz ocenić funkcjonalność i estetykę. Mock-up można dowolnie, wielokrotnie poprawiać, a dopiero po jego pełnej akceptacji przez pacjenta następuje docelowa odbudowa wykonana jedną z metod protetycznych: licówek, koron, mostów, onlay-ów czy inlay-ów. W mniej skomplikowanych przypadkach możliwa jest również odbudowa materiałem kompozytowym (bonding w technice flow injection), o czym szczegółowo pisaliśmy tutaj.

A zatem kolejne etapy odbudowy są następujące:

  1. Diagnostyka i analiza zwarcia
  2. Skany wewnątrzustne lub wyciski gipsowe
  3. Cyfrowe projektowanie uśmiechu
  4. Wax-up (nawoskowanie diagnostyczne)
  5. Matryca(szyna silikonowa)
  6. Mock-up (odbudowa próbna, tymczasowa)
  7. Właściwa odbudowa protetyczna

Bonding czy porcelana?
Zarówno wax-up, jak i mock-up są niezbędnymi elementami procesu rekonstrukcji zwarcia, dzięki którym zdecydowanie poprawia się jakość komunikacji na linii pacjent-lekarz-technik. Pacjent zyskuje szansę na „przymiarkę” nowych zębów i ich realne przetestowanie, dzięki czemu jest w stanie podjąć bardziej świadomą decyzję. Lekarz może pełniej ocenić skutki rekonstrukcji przed jej finalnym umocowaniem, zarówno od strony funkcjonalnej, jak i estetycznej.
Ostatnim etapem jest właściwa odbudowa. W przypadku konieczności rekonstrukcji większych fragmentów zębów stosujemy metody protetyczne: w odcinkach bocznych zwykle instalujemy porcelanowe korony lub inlaye i onlaye (czyli większe, przygotowane w pracowni protetycznej wypełnienia), a w odcinku przednim korony lub licówki. Przy niewielkich zmianach możliwe jest zastosowanie w odbudowie mniej trwałych od porcelany materiałów kompozytowych. We współczesnej stomatologii to jednak porcelana wciąż pozostaje najbardziej trwałym i estetycznym materiałem do odbudowy zębów.

 

Autor

lek. dent. Daniel Surowiecki

Absolwent Wydziału Lekarsko-Dentystycznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Specjalizuje się w leczeniu protetycznym oraz zachowawczym

Czytaj więcej
Tagi: licówki porcelanowe , protetyka , odbudowa zębów , okluzja , korony protetyczne , odbudowa kompozytowa , mosty protetyczne
Loading...

Warszawa Ochota

Adres:
ul. Dorotowska 9
02-347 Warszawa

Telefon: +48 501 328 772

E-mail: recepcja@ddclinic.pl

Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Piątek: 9:00 - 20:00
Sobota: nieczynne

Warszawa Ursynów

Adres:
ul. Migdałowa 10 lok.5
02-796 Warszawa

Telefon: +48 502 070 050

E-mail: recepcjaursynow@ddclinic.pl

Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Piątek: 12:00 - 20:00
Sobota: nieczynne

© 2024 by Dorotowska Dental Clinic Wszelkie prawa zastrzeżone
Tworzenie stron internetowych - Jellinek