T (Ochota):  +48 501 328 772

T (Ursynów):  +48 502 070 050

pl en
Blog stomatologiczny

Najdoskonalsze protezy zębowe: mosty na implantach

Lek. dent. Anastazja Skąpska

Mosty na implantach należą do najbardziej zaawansowanych i precyzyjnych rozległych uzupełnień protetycznych i stanowią doskonałą alternatywę dla protez ruchomych. Dzięki mostom na implantach pacjenci unikają zaniku kości, sprawnie jedzą, gryzą i mówią – utrata  kilku, kilkunastu czy nawet wszystkich zębów przestaje być problemem.

W poprzednim artykule zaprezentowałam możliwe formy odbudowy protetycznej w postaci protez ruchomych, które można stosować w przypadku bezzębia lub utraty większości zębów. Dziś przybliżę temat protezy stałej, czyli takiej, której nie trzeba wyjmować na noc z jamy ustnej. Ma ona formę mostu na implantach.

Czym jest most protetyczny?
Most można obrazowo porównać do połączonych ze sobą w szeregu koron protetycznych. Może on zastąpić wszystkie lub kilka zębów. W tym drugim przypadku most może być zamocowany na koronach pozostałych zębów (wymagają one wówczas oszlifowania) lub na implantach. Gdy zęby są zdrowe, żywe i w dobrej kondycji warte rozważenia jest to drugie rozwiązanie. Liczba implantów koniecznych do wszczepienia mostu bywa różna i w dużej mierze zależy od warunków anatomicznych. Warto przy tym pamiętać, że rzadko liczba implantów równa się liczbie ubytków – przykładowo, bywa nawet tak, że pięć ubytków można uzupełnić mostem na dwóch implantach. Możliwość kombinacji liczby koron i implantów jest ogromna.

All-on-4 czy All-on-six?
W przypadku zupełnego bezzębia mówimy o moście odbudowującym pełny łuk zębowy – protezie stałej, która opiera się na implantach i stanowi kompleksową odbudowę wszystkich zębów. Aby taki most był stabilny, musimy zamocować go na określonej liczbie implantów: najlepiej minimum pięciu w żuchwie (dolny łuk) i sześciu w szczęce – All-on-six (górny łuk). W określonych przypadkach dopuszczalne jest montowanie mostu w jedynie na czterech wszczepach (All-on-4) w żuchwie, jednak wówczas łuk musi być skrócony do 10 zębów. Im słabsza kość, tym więcej implantów należy wszczepić, aby zmniejszyć ryzyko ich przeciążenia i dezintegracji. Ostateczna decyzja co do liczby implantów niezbędnych do utrzymania protezy jest podejmowana w oparciu o jakość kości, stan zdrowia pacjenta (np. choroby przewlekłe) oraz pożądanej długości łuku zębowego.

Najlepsza proteza stała: most na implantach
Most na implantach odbudowujący pełny łuk zębowy uchodzi za najdoskonalszą formę odbudowy protetycznej w przypadku bezzębia. Ten typ odbudowy jest droższy niż protezy ruchome, jednak ma o wiele więcej zalet. Najważniejszym argumentem przemawiającym za mostem na implantach, poza komfortem użytkowania, jest retenecja (utrzymanie). Most jest trwale i nieruchomo zamocowany w jamie ustnej. Pacjent, który położenie protezy ruchomej musiałby kontrolować odpowiednim napięciem mięśni policzków, warg  i języka, w momencie zamocowania jej na implantach otrzymuje zupełnie nieruchome, nie przemieszczające się w czasie żucia uzupełnienie. Taka konstrukcja odbudowy pozwala dokładniej żuć i płynnie przełykać pożywienie, co ma korzystny wpływ na proces trawienia, a w konsekwencji na cały organizm. Jest to również o wiele wygodniejsze i mniej wymagające rozwiązanie, jeśli chodzi o higienę. Nie zawsze jednak proteza stała na implantach jest możliwa – dlaczego?

Tracisz zęby – nie zwlekaj z odbudową
Mostów na implantach nie możemy zaproponować pacjentom ze znacznym, nieodwracalnym zanikiem kości. Zanik kości najczęściej wynika z tego, że pacjenci zwlekają lub nie odbudowują wcale zębów po ich utracie, bądź też od razu decydują się na protezę osiadającą. Jeśli na kość, w której były osadzone korzenie zębów, nie jest wywierana siła ucisku wynikająca z gryzienia pokarmów, to ta kość powoli zanika, podobnie jak zanikają nieobciążane regularnie mięśnie. Zwlekając z odbudową implantologiczną zębów, pacjent naraża się na utratę stabilnej podstawy do osadzenia implantów, jaką jest kość o odpowiedniej objętości.

Warto pamiętać, że nawet jeśli pacjent używa protezy ruchomej, nie zapobiega ona temu zjawisku, ponieważ taka proteza nie opiera się na kości, lecz wywiera nacisk bezpośrednio na dziąsło, a to zmniejsza o 25% siłę żucia w stosunku do siły uzyskiwanej przy własnych zębach. Jeśli pacjent stosunkowo krótko używa protezy ruchomej to warunki kostne zwykle pozostaną wystarczające do wszczepienia implantów. Jeśli jednak proteza ruchoma jest używana przez bardzo długi czas to dochodzi do znacznej atrofii kości. Wówczas z pomocą mogą przyjść metody zwiększenia objętości kości, np. augmentacja lub podniesienie dna zatoki szczękowej, jednak nie zawsze są one skuteczne, a znacznie podnoszą koszt całej procedury. Z tych powodów z decyzją o protezie na implantach nie warto zbyt długo zwlekać.

Ile kosztuje most na implantach?
Most na implantach do doskonała alternatywa dla protez ruchomych. Koszt takiej odbudowy  zależy od rozległości mostu, rodzaju użytego materiału oraz liczby wszczepianych implantów. Warto jednak pamiętać, że tylko taka odbudowa zapewnia trwałe i pełne odtworzenie funkcji gryzienia i żucia pokarmów i zapobiega szkodliwemu zanikowi kości. W efekcie – właściwy dobór protezy bezpośrednio wpływa na komfort naszego codziennego życia w podstawowym zakresie.

 

 

 

Autor

dr n. med. lek. dent. Anastazja Skąpska

Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, doktor nauk medycznych

Czytaj więcej
Loading...

Warszawa Ochota

Adres:
ul. Dorotowska 9
02-347 Warszawa

Telefon: +48 501 328 772

E-mail: recepcja@ddclinic.pl

Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Piątek: 9:00 - 20:00
Sobota: nieczynne

Warszawa Ursynów

Adres:
ul. Migdałowa 10 lok.5
02-796 Warszawa

Telefon: +48 502 070 050

E-mail: recepcjaursynow@ddclinic.pl

Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Piątek: 12:00 - 20:00
Sobota: nieczynne

© 2024 by Dorotowska Dental Clinic Wszelkie prawa zastrzeżone
Tworzenie stron internetowych - Jellinek