Odbudowa zniszczonego zęba – czym są i kiedy stosujemy wkłady korzeniowo-koronowe?
Wkłady korzeniowo-koronowe stanowią „rusztowanie” dla przyszłej korony lub mostu i są ważnym elementem odbudowy protetycznej zębów. Niezwykle istotne jest prawidłowe przygotowanie korzenia do zamocowania w nim wkładu, czyli leczenie kanałowe, a także odpowiedni dobór materiału, z którego wykonany jest wkład.
Każdy ząb zbudowany jest z korony (części widocznej w jamie ustnej) oraz osadzonego w zębodole i przykrytego dziąsłem korzenia. Jeśli z jakiegoś powodu usuniemy ząb lub jego korzeń jest zniszczony, ubytek zwykle odbudowujemy za pomocą implantu. Jeśli zaś uszkodzeniu uległa tylko korona zęba, a korzeń pozostał i jest prawidłowo wyleczony endodontycznie, nie musimy usuwać całego zęba. Stosujemy wówczas wkład korzeniowo-koronowy, na którym mocujemy koronę lub most protetyczny.
W tym artykule przybliżymy temat wkładów korzeniowo-koronowych, które choć niewidoczne dla oka, pełnią ważną funkcję w zapewnieniu stabilności i trwałości całej odbudowie protetycznej. Opracowanie korzenia oraz jakość i prawidłowość osadzenia wkładu jest bardzo istotna dla sukcesu leczenia.
Zanim zamocujemy wkład korzeniowy ząb leczymy kanałowo
Przed zamocowaniem w korzeniu zęba wkładu, ząb należy przeleczyć endodontycznie (kanałowo), co polega na precyzyjnym usunięciu chorej miazgi z kanałów zęba oraz ich szczelnym wypełnieniu. Dla zapewnienia maksymalnej dokładności zabieg wykonuje się pod mikroskopem. W zależności od rodzaju wkładu, o czym piszę poniżej, może on być zacementowany w korzeniu bezpośrednio po leczeniu endodontycznym na tej samej wizycie lub na kolejnej. Wkład można stosować zarówno w przypadku zębów jedno- jak i wielokorzeniowych.
Rodzaje wkładów korzeniowo-koronowych
Istnieje kilka rodzajów wkładów korzeniowo-koronowych. Pierwsze to tzw. wkłady lane, odlewane na zamówienie ze stopu metali. Najczęściej jest to ciemnoszary chrom i kobalt (bywa też złoto), choć można również użyć specjalnego stopu do wykonania wkładu estetycznego, który na pewno nie będzie widoczny spod ceramicznej korony (jest to częsta obawa pacjentów). Aby wykonać wkład lany należy po leczeniu kanałowym pobrać wycisk korzenia, na podstawie którego w laboratorium protetycznym jest wykonywany wkład. Na kolejnej wizycie wkład jest cementowany (czyli montowany w korzeniu) i dopiero wtedy można opracować ząb pod przyszłą koronę. Wskazaniem do tego typu wkładów są dodziąsłowo lub poddziąsłowo zniszczone korzenie zębów (ale do granicy kości wyrostka zębodołowego).
Drugi rodzaj wkładów to wkłady standardowe metalowe lub z włókna szklanego (przezroczyste) występujące w różnych rozmiarach dobieranych do szerokości kanału. W przypadku zastosowania tego rodzaju wkładów, po leczeniu kanałowym korzeń jest opracowywany dedykowanym wiertłem do danego rozmiaru, a następnie na tej samej wizycie wkład jest cementowany (nie ma potrzeby wykonywania wycisku). Po zacementowaniu można od razu pobrać wycisk pod koronę, a więc cała procedura jest krótsza niż w przypadku wkładów lanych. Warunkiem zastosowania wkładów szklanych jest dobra kondycja korzenia - nie może on być zniszczony, a pierścień tkanek naddziasłowych musi wynosić minimum 2 mm.
Wkłady korzeniowo-koronowe mogą być też wykonane z tlenku cyrkonu. Ich niewątpliwą zaletą jest kolor zbliżony do koloru zębów, a także pełna biokompatybilność i trwałość. Do wad zaliczymy wyższą cenę oraz… dużą twardość - decydując się na wkład z tlenku cyrkonu należy liczyć się z tym, że – w razie potrzeby - nie zawsze można będzie go usunąć.
Który wkład korzeniowo-koronowy wybrać?
Wszystkie rodzaje wkładów zapewniają stabilną konstrukcję odbudowy protetycznej zęba. Przezroczyste wkłady z włókna szklanego oraz wkłady cyrkonowe są bardziej estetyczne, co ma znaczenie w przypadku koron pełnoceramicznych o wysokiej przezierności (ciemna stal czy złoto może być widoczna pod pewnymi kątami wewnątrz korony zęba). Dodatkowym argumentem za standardowymi wkładami z włókna szklanego jest to, że skracają całe leczenie o jedną wizytę w gabinecie lub nawet dwie – jeśli lekarz endodonta bezpośrednio po wyleczeniu zęba kanałowo od razu zacementuje wkład, a lekarz protetyk na tej samej wizycie opracuje ząb i pobierze wycisk pod koronę.
Ile kosztują wkłady koronowo-korzeniowe?
Koszt wkładu koronowo-korzeniowego zależy od zastosowanego materiału i wynosi około 700-800 zł. Więcej trzeba zapłacić za wkład cyrkonowy.
Autor
Oferta
Warszawa Ochota
Adres:
ul. Dorotowska 9
02-347 Warszawa
Telefon: +48 501 328 772
E-mail: recepcja@ddclinic.pl
Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Piątek: 9:00 - 20:00
Sobota: nieczynne
Warszawa Ursynów
Adres:
ul. Migdałowa 10 lok.5
02-796 Warszawa
Telefon: +48 502 070 050
E-mail: recepcjaursynow@ddclinic.pl
Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Piątek: 12:00 - 20:00
Sobota: nieczynne