T (Ochota):  +48 501 328 772

T (Ursynów):  +48 502 070 050

pl en
Blog stomatologiczny

Plomba jak lotnisko? Co warto wiedzieć o leczeniu zachowawczym zębów

Lek. dent. Aleksandra Warzocha

Głównym zadaniem stomatologii zachowawczej jest usuwanie próchnicy oraz odbudowa wywołanych nią ubytków w zębach. Wydaje się proste, ale jak zwykle – diabeł tkwi w szczegółach. Nieprawidłowe wykonanie wypełnienia może mieć bardzo złe i poważne skutki.

Na czym polega leczenie zębów z próchnicy?
Jestem stomatologiem zachowawczym, co oznacza, że podstawowym obszarem mojej pracy jest leczenie zębów. Zadanie polega zwykle na usunięciu fragmentu zęba dotkniętego próchnicą i zastąpieniu go wypełnieniem z materiału imitującego naturalny ząb. Może to być kompozyt lub porcelana (w przypadku wkładów/nakładów protetycznych, o czym napiszę w dalszej części tekstu).
Pierwszym etapem pracy zawsze  jest oczyszczenie i oszlifowanie tkanek zęba (tzw. preparacja). Następnie wypełniam ubytki próchnicowe i opracowuję wypełnienie. Celem jest idealne odtworzenie anatomicznego kształtu zęba, w tym jego guzków i bruzd, zapewnienie właściwych punktów stycznych z zębami sąsiadującymi oraz prawidłowych kontaktów z zębami przeciwległymi. Jeśli próchnica obejmuje guzek zęba – nie wystarczy go zeszlifować, trzeba też precyzyjnie i z najwyższą starannością go odtworzyć.

Plomba plombie nierówna
Forma i wielkość wypełnienia ma fundamentalne znaczenie dla sukcesu leczenia stomatologicznego. Zbyt duża lub za mała plomba czy nieprawidłowe odtworzenie naturalnego kształtu zęba, w tym występujących na nim guzków i bruzd, może nieść wiele negatywnych konsekwencji.
Nadmiar wypełnienia pacjent stwierdza zwykle już na fotelu stomatologicznym, kiedy odczuwa, że ząb jest „za duży”. Trudniej zorientować się, że wypełnienie jest niewystarczające, dlatego jest to zadanie lekarza dentysty. To co z pewnością powinno pacjenta zaniepokoić, to obszerna, płaska powierzchnia wypełnienia przywołująca na myśl lotnisko.
Najczęstsze konsekwencje nieprawidłowego wypełnienia ubytku to:

  • uszkodzenia zębów (pęknięcia, złamania)
  • ból przy nagryzaniu
  • przeciążenia prowadzące do zmian okołowierzchołkowych, a nawet obumarcia zęba
  • przemieszczenia, rozchwianie zębów
  • zaburzenia zgryzu (okluzji)

Złe plomby mogą popsuć zgryz!
Zaburzenia zgryzu to poważny kłopot. Mówimy o nich wtedy, gdy zęby dolne i górne nie kontaktują się ze sobą w sposób prawidłowy. Brak kontaktów zębów przeciwstawnych może skutkować tzw. efektem Godona – zęby „na siłę” szukają kontaktu ze sobą, zaczynają migrować, przechylać się. Zęby które zmieniły swoje położenie mogą stwarzać przeszkody zwarciowe podczas ruchów żuchwy (np. podczas jedzenia). Pociąga to za sobą konsekwencje w postaci ścierania czy rozchwiania zębów (tzw. paradontoza), jak i nieprawidłowej pracy mięśni żucia oraz stawów skroniowo-żuchwowych. Wszystko to może prowadzić do objawów takich jak bóle i trzaski w stawie skroniowo-żuchwowym. Dolegliwości bólowe mogą dotyczyć nie tylko twarzy, ale całej głowy, a nawet karku.

Czasem zwykła plomba nie wystarczy
Warto również pamiętać, że aby wypełnienie kompozytowe było stabilne i trwałe, musi współistnieć z odpowiednią ilością tkanki własnej. Jeśli chory ząb jest bardzo zniszczony, brakuje mu ścianek, jest w nim rozległa próchnica albo jest złamany, ilość tkanek potrzebnych do trwałej odbudowy ubytku może być niewystarczająca. Wówczas z pomocą przychodzi protetyka stomatologiczna. Błędem w sztuce jest usilne „zalepianie” takiego ubytku materiałem światłoutwardzalnym. Zamiast rozległych wypełnień kompozytowych, stosujemy dziś korony protetyczne lub gotowe wkłady/nakłady protetyczne  z porcelany (tzw. inlay/ overlay, onlay). Kształtem przypominają one fragment zęba i są wykonywane na zamówienie w pracowni protetycznej po wcześniejszym zeskanowaniu kształtu opracowanego zęba.

Jakość kształtuje cenę
Podsumowując, chociaż dla wielu pacjentów i lekarzy dentystów, leczenie próchnicy i „plombowanie” zębów to rutynowa procedura, która powinna być jak najtańsza, to warto mieć świadomość, że jej jakość kształtuje wiele czynników. Prawidłowe wypełnienie ubytku zębowego – jeśli ma być skuteczne i dobrze służyć przez lata - wymaga staranności, a więc czasu, precyzji, a także wprawy, doświadczenia i zaangażowania lekarza. Jeśli chcemy uniknąć późniejszych komplikacji, nie ma tu miejsca na kompromisy.
Podobnie jest z jakością materiałów, z których powstają wypełnienia. Istnieje wiele rodzajów materiałów i różnią się one jakością, estetyką, właściwościami fizycznymi. Jakość wypełnienia ma wpływ na jego trwałość, a więc to, kiedy ponownie pacjent pojawi się w gabinecie. Finalnie wszystko ma wpływ na cenę usługi. Oszczędności, nawet przy „zwykłym plombowaniu”, mogą okazać się pozorne.

Autor

lek. dent. Aleksandra Warzocha

Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. W codziennej praktyce lekarskiej zajmuje się głównie stomatologią zachowawczą

Czytaj więcej
Tagi: okluzja , plomby , inlay , leczenie zachowawcze , próchnica
Loading...

Warszawa Ochota

Adres:
ul. Dorotowska 9
02-347 Warszawa

Telefon: +48 501 328 772

E-mail: recepcja@ddclinic.pl

Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Piątek: 9:00 - 20:00
Sobota: nieczynne

Warszawa Ursynów

Adres:
ul. Migdałowa 10 lok.5
02-796 Warszawa

Telefon: +48 502 070 050

E-mail: recepcjaursynow@ddclinic.pl

Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Piątek: 12:00 - 20:00
Sobota: nieczynne

© 2024 by Dorotowska Dental Clinic Wszelkie prawa zastrzeżone
Tworzenie stron internetowych - Jellinek