T (Ochota):  +48 501 328 772

T (Ursynów):  +48 502 070 050

pl en
Blog stomatologiczny

Augmentacja kości przed wszczepieniem implantu zębowego – na czym polega zabieg i kiedy jest potrzebny?

Lek. dent. Michał Karpiński

Po utracie zęba stopniowo zanika otaczająca go tkanka kostna. Kiedy po latach pacjent chce wszczepić w miejsce ubytku implant, może okazać się, że kości jest za mało i trzeba ją uzupełnić. Służy temu  zabieg augmentacji z użyciem tkanek własnych, innego człowieka lub organizmu, czy materiału syntetycznego.

Uzupełnienie ubytku tkanki kostnej przez wszczepieniem implantu zębowego jest stosunkowo częstą sytuacją, szczególnie jeśli od utraty zęba do implantacji minęło wiele lat. Pacjenci bywają zaskoczeni taką koniecznością, a ich konsternację potęguje fakt, że aby uzupełnić kość, należy ją pobrać z innego miejsca lub wykorzystać materiał obcego pochodzenia.

Implant zębowy – bez kości ani rusz
Implanty są dziś powszechną i najdoskonalszą metodą uzupełniania braków w naturalnym uzębieniu pacjenta. Cechuje je trwałość, są bezpieczne i estetyczne. Bywa jednak tak, że po utracie zęba u pacjenta następuje zanik tkanki kostnej i jej pozostała ilość lub jakość nie wystarczy, aby stabilnie osadzić w niej implant. W większości przypadków można tę sytuację skutecznie naprawić nadbudowując i regenerując ubytek w kości za pomocą specjalnych materiałów. Odbudowanie utraconej, właściwej struktury kostnej jest warunkiem koniecznym i niezbędnym do prawidłowego wszczepienia implantu zębowego. W przeciwnym razie implant nie będzie miał wystarczająco stabilnego  oparcia w strukturze kości i nie osiągniemy satysfakcjonującego efektu, zarówno pod kątem estetycznym, jak i funkcjonalnym.

Rodzaje materiałów do odbudowy kości
Do uzupełnienia brakujących tkanek kostnych używa się różnego rodzaju biomateriałów – sztucznych lub naturalnych. Ich dobór zależy przede wszystkim od wielkości i rodzaju ubytku oraz od indywidualnych preferencji pacjenta . Do wyboru mamy materiały:

  • autogenne - pochodzące z tkanek własnych pacjenta - najczęściej taki materiał kostny pobieramy z kości żuchwy (z okolicy kresy skośnej), rzadziej z innych miejsc, np. bródki;
  • allogenne - pochodzące od innego człowieka, przechowywane w banku tkanek (ten rodzaj materiałów napotyka często na barierę psychologiczną pacjenta, a poza tym generuje wyższe koszty związane z zakupem tkanek);
  • ksenogenne – pochodzące od zwierząt, najczęściej bydła i świń (w trakcie opatentowanego procesu ich produkcji tkanki są specjalnie preparowane, aby wykluczyć jakiekolwiek ryzyko przenoszenia chorób). Materiały ksenogenne często są wykorzystywane w mieszance z materiałami autogennymi;
  • alloplastyczne – wytwarzane syntetycznie lub pochodzące z naturalnych źródeł organicznych (np. koralowców) bądź nieorganicznych (np. hydroksyapatyt). Materiały alloplastyczne stosowane są najrzadziej, zwykle przy najmniejszych ubytkach kości lub pracach protetycznych (mosty) ze względu na brak możliwości odtworzenia parametrów budowy prawdziwej kości (spoistość, wytrzymałość) i brak bioresorbowalności.

Materiały auto-, allo- i ksenogenne cechuje bioresorbowalność, czyli po okresie prawidłowego gojenia w kości nie da się zauważyć różnicy pomiędzy fragmentem uzupełnionym a uzupełnianym. Dobre efekty można jednak uzyskać przy zastosowaniu wszystkich powyższych metod pod warunkiem, że odpowiednio dobierzemy materiał do danego przypadku klinicznego.

Przebieg zabiegu augmentacji kości
Zabieg augmentacji kości poprzedza staranna diagnostyka obrazowa, która pozwala lekarzowi ocenić stan tkanki kostnej pacjenta i zdecydować o rodzaju materiału, którego użyje do wypełnienia ubytku.  Zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym i warunkach sterylnych.

Po odpreparowaniu płata błony śluzowej i tkanki okostnej w odpowiednie miejsce wprowadzany jest materiał kostny lub kościozastępczy. Następnie materiał ten zostaje pokryty specjalną membraną kolagenową chroniącą kość przed niepożądanym wrastaniem tkanek miękkich i wspomagającą gojenie tkanki kostnej i błony śluzowej.

Sam zabieg augmentacji przeprowadzamy na jednej wizycie, przy czym w przypadku zastosowania materiału autogennego, jego pobranie odbywa się również na tej samej wizycie. Wszczepiony materiał  integruje się z kością zwykle przez około 4-6 miesięcy (czas zależy w dużej mierze od tego, jakiego materiału użyto) i zwykle dopiero wówczas można przystąpić do implantacji. Przy niewielkich ubytkach kości (tzw. jednościennych) możliwe jest przeprowadzenie augmentacji i implantacji podczas jednej wizyty, z użyciem właściwie każdego rodzaju materiału. Przy większych ubytkach kości, tzw. wielościennych, stosujemy tylko materiały auto- i allogenne, wykorzystując do tego specjalny fragment tkanki – tzw. blaszkę zbitą potrzebną do stabilnego odtworzenia fragmentu kości.
Przy dobrze zaplanowanym i przeprowadzonym zabiegu augmentacji materiałem autogennym ryzyko powikłań jest znikome.

Warto na koniec dodać, że augmentację kości stosuje się nie tylko w przypadku leczenia implantologicznego, ale również u pacjentów z  zaawansowanymi zmianami przywierzchołkowymi i   chorobami przyzębia, u których doszło do zniszczenia i utraty tkanki kostnej. Jej zanik może mieć negatywne konsekwencje w postaci m.in. wady zgryzu czy utraty zębów.

Autor

lek. dent. Michał Karpiński

Absolwent Akademii Medycznej w Warszawie, specjalista chirurgii stomatologicznej, implantolog.

Czytaj więcej
Loading...

Warszawa Ochota

Adres:
ul. Dorotowska 9
02-347 Warszawa

Telefon: +48 501 328 772

E-mail: recepcja@ddclinic.pl

Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Piątek: 9:00 - 20:00
Sobota: nieczynne

Warszawa Ursynów

Adres:
ul. Migdałowa 10 lok.5
02-796 Warszawa

Telefon: +48 502 070 050

E-mail: recepcjaursynow@ddclinic.pl

Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Piątek: 12:00 - 20:00
Sobota: nieczynne

© 2024 by Dorotowska Dental Clinic Wszelkie prawa zastrzeżone
Tworzenie stron internetowych - Jellinek