T (Ochota):  +48 501 328 772

T (Ursynów):  +48 502 070 050

pl en
Blog stomatologiczny

Cyfrowe projektowanie uśmiechu – zobacz efekt leczenia na pierwszej wizycie

Dr n. med. lek. dent. Piotr Jurkowski, specjalista protetyki stomatologicznej

Do niedawna efekt końcowy leczenia estetycznego stanowił niespodziankę i w dużej mierze opierał się na wyobrażeniach pacjenta oraz umiejętnościach i intuicji lekarzy. Dziś, dzięki technologiom cyfrowym, pacjent już na pierwszej wizycie może zobaczyć efekt i drogę, która do niego prowadzi. Cyfrowe projektowanie uśmiechu to jednak dużo więcej niż planowanie kształtu i wielkości nowych zębów. To również ważne narzędzie wspierające odbudowę funkcji i przenoszące komunikację pomiędzy pacjentem a lekarzem w nowy, wyższy wymiar.

Motywacją około połowy pacjentów do wizyty w gabinecie stomatologicznym są względy estetyczne, czyli chęć poprawy wyglądu zębów. Najczęściej wiąże się to z odbudową protetyczną, a w wielu przypadkach również koniecznością innego leczenia specjalistycznego (np. ortodontycznego, periodontologicznego czy chirurgicznego). W osiągnięciu celu kompleksowego leczenia stomatologicznego pomaga dziś cyfrowe projektowanie uśmiechu.

Na czym polega cyfrowe projektowanie uśmiechu?
Cyfrowe planowanie uśmiechu to narzędzie komputerowe, które umożliwia zaprojektowanie i wizualizację docelowego wyglądu zębów jeszcze przed rozpoczęciem leczenia. Dzięki tej technologii pacjent jest w stanie zobaczyć swój przyszły uśmiech już podczas pierwszej wizyty.
Cyfrowe projektowanie uśmiechu polega na przeniesieniu fotografii twarzy i zębów pacjenta do komputera oraz zaprojektowaniu i zwizualizowaniu efektu końcowego planowanej odbudowy. Tego typu projekt jesteśmy w stanie wykonać na miejscu, podczas pierwszej wizyty pacjenta w gabinecie stomatologicznym, i zaprezentować go na ekranie komputera. To doskonałe rozwiązanie dla pacjentów, którzy chcą poprawić estetykę uśmiechu, ale obawiają się, że wizualne rezultaty leczenia nie będą zgodne z ich oczekiwaniami.
Często pacjent nie ma sprecyzowanej wizji, jak mają wyglądać jego nowe zęby, chce po prostu, żeby było „ładnie i naturalnie”. Bywa też tak, że pokazuje lekarzowi zdjęcia uśmiechów znanych osób, mając nadzieję na podobny efekt. Sęk w tym, że co dobre dla innych niekoniecznie musi być dobre dla nas, a pragnienia warto skonfrontować z konkretnymi warunkami wyjściowymi. Nowy uśmiech powinien być spójny nie tylko z wyobrażeniem, ale przede wszystkim z rysami i mimiką twarzy, a nawet temperamentem konkretnej osoby.

Zaprojektuj swój uśmiech w komputerze
I właśnie tutaj  z pomocą przychodzi cyfrowe projektowanie uśmiechu. To specjalne oprogramowanie gromadzi bazy różnych kształtów, wymiarów, kolorów, a nawet  struktur zębów, i umożliwia ich dostosowanie do warunków i potrzeb danego pacjenta. Podstawą każdego cyfrowego projektu jest dokumentacja zdjęciowa, którą wykonujemy podczas pierwszej wizyty. Następnie określone zdjęcia aktualnego uśmiechu pacjenta przenosimy na ekran komputera. Na twarzy szkicujemy linie orientacyjne, na które nanosimy odpowiednie dane. Głównym celem analizy estetycznej jest stworzenie tzw. ramy uśmiechu. To w nią „wpisuje się” docelowy kształt i pozycje zębów, opierając projekt na przyjętych w stomatologii zasadach i odpowiednich proporcjach. Projektowanie uśmiechu nie opiera się na algorytmie, jest w dużej mierze twórczością lekarza, subiektywnym procesem artystycznym. W efekcie tej pracy uzyskujemy twarz w różnych wariantach uzębienia. Pacjent może wnieść swoje uwagi i na bieżąco modyfikować wygląd nowych zębów obserwując przy tym, jak zmienia się wygląd jego twarzy w poszczególnych wariantach.

Estetyka i funkcja tworzą harmonijną całość
Jednak estetyka to nie wszystko. Efekt wizualny nie musi iść w parze z funkcjonalnością, o czym przekonujemy się często kupując ubrania czy buty.  Efektywne leczenie protetyczne będzie zawsze wypadkową dwóch elementów – estetyki uśmiechu oraz funkcjonalności całego układu stomatognatycznego, który umożliwia nam  swobodne żucie pokarmów, wyraźną mowę, płynne przełykanie etc. Prawidłowe funkcje nie są możliwe bez zapewnia prawidłowej okluzji (zwarcia) i pracy stawów skroniowo-żuchwowych. To wszystko, w parze z estetyką, przekłada się na komfort użytkowania zębów.
Już na etapie cyfrowego projektowania uśmiechu, warto równolegle zbadać okluzję. Służą temu: wywiad z pacjentem, badania diagnostyczne (skany / wyciski wewnątrzustne, kondylografia) oraz analiza modeli diagnostycznych. Zestawiając pozyskane w ten sposób dane z informacjami na temat pożądanej estetyki uśmiechu, przystępujemy do tworzenia planu leczenia. Może się okazać, że potrzebna będzie interwencja periodontologa (np. wycięcie fragmentu dziąsła) czy ortodonty (leczenie aparatem). Cyfrowe projektowanie uśmiechu faktycznie umożliwia także przeniesienie wymarzonego projektu zębów na inne etapy leczenia, np. zabieg gingiwektomii, czyli plastyki dziąseł.

Projekt zębów na próbę
Po uzgodnieniu optymalnego projektu, wirtualny uśmiech przenosimy do artykulatora. Technik przygotowuje tzw. nawoskowanie stanowiące faktyczny projekt odbudowy   - w postaci cyfrowej lub analogowej (tzw. wax-up). Na podstawie wax-up’u wykonywany jest w ustach pacjenta tzw. mock-up – czyli wizualizacja przyszłych zębów.  Pacjent fizycznie przymierza wykonane z kompozytu „nowe zęby”, sprawdza czy jest mu w nich wygodnie, czy są zachowane właściwe kontakty zębowe, czy wyraźnie w nich mówi. Innymi słowy, jest w stanie je poczuć.  Taki projekt można wciąż korygować - zwykle nie pokrywa się on w 100% z odbudową ostateczną. Dzieje się tak ze względu na fakt, że docelowe uzupełnienia wykonane są z porcelany, która zapewnia inne efekty wizualne niż materiał kompozytowy.
W oparciu o wax-up jesteśmy również w stanie przygotować protetyczne uzupełnienie tymczasowe (np. korony), w których pacjent opuści gabinet i „na próbę” będzie funkcjonował w normalnym życiu, nawet kilka tygodni.

Nowy wymiar komunikacji                                                         
Cyfrowe projektowanie uśmiechu niewątpliwie pomaga nam, lekarzom tworzyć precyzyjne plany rehabilitacji uśmiechu. Jednak to nowoczesne narzędzie jest czymś o wiele ważniejszym. Wizualizacja pomaga pacjentom zrozumieć terapię i buduje ich świadomość, dzięki czemu plan leczenia staje się bardziej czytelny, a nieporozumienia i ewentualne rozczarowania są minimalizowane. W ten sposób cyfrowe projektowanie uśmiechu pozwala zbudować nową jakość angażującego dialogu pomiędzy lekarzem, pacjentem a technikiem dentystycznym. W efekcie tego wszystkiego wzrasta poziom satysfakcji z przebiegu leczenia, a jego rezultaty stają się w wysokim stopniu przewidywalne.

Autor

dr n. med. lek. dent. Piotr Jurkowski

Absolwent Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Od 2009 roku pracuje jako...

Czytaj więcej
Tagi: cyfrowe projektowanie uśmiechu
Loading...

Warszawa Ochota

Adres:
ul. Dorotowska 9
02-347 Warszawa

Telefon: +48 501 328 772

E-mail: recepcja@ddclinic.pl

Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Piątek: 9:00 - 20:00
Sobota: nieczynne

Warszawa Ursynów

Adres:
ul. Migdałowa 10 lok.5
02-796 Warszawa

Telefon: +48 502 070 050

E-mail: recepcjaursynow@ddclinic.pl

Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Piątek: 12:00 - 20:00
Sobota: nieczynne

© 2024 by Dorotowska Dental Clinic Wszelkie prawa zastrzeżone
Tworzenie stron internetowych - Jellinek