Implant cyrkonowy – diament wśród implantów
Lek. dent. Michał Karpiński
Implanty tytanowe, czyli metalowe, są najpowszechniej stosowanym u pacjentów stomatologicznych rodzajem implantów. Coraz większą popularność zyskują obecnie nieco droższe, ale przypominające kolorem naturalną kość, implanty cyrkonowe, gdyż dla wielu pacjentów priorytetowym kryterium staje się estetyka.
Srebrzystoszary tytan od lat jest najpopularniejszym materiałem wykorzystywanym do produkcji implantów. W zależności od stopnia czystości, metal ten dzieli się na różne klasy (w implantach często wykorzystywane są stopy tytanu z domieszką wanadu czy glinu). Im mniej domieszek, tym droższy implant. Niezależnie od tego, czy implant jest wykonany z czystego tytanu czy z jego stopu, wygląda on podobnie. W zasadzie wydawać by się mogło, że kolor nie ma tu większego znaczenia, gdyż implantu nie widać - w całości jest wprowadzony do kości, pod powierzchnię dziąsła. Jego przedłużeniem, zapewniającym stabilność całej konstrukcji, jest łącznik protetyczny, czyli część łącząca implant („śrubę”) z odbudową protetyczną (najczęściej koroną). Łącznik, podobnie jak implant, może być również wykonany z tytanu. I choć łącznika też nie widać na powierzchni dziąsła, to może się zdarzyć, że po pewnym czasie, nawet przy niewielkim obniżeniu linii dziąseł, zostanie on uwidoczniony, podobnie jak fragment samego implantu. Jeśli zastosujemy szary, metalowy implant i łącznik, może z czasem powstać efekt ciemnego lub sinego dziąsła wokół brzegu korony. Ostatnim, kluczowym z punktu widzenia estetyki elementem odbudowy zęba, jest widoczna w jamie ustnej korona (lub most czy proteza). Tutaj bezdyskusyjnie najwłaściwszym estetycznie materiałem do jej wykonania jest współcześnie porcelana.
Cyrkon - diament wśród implantów
Podstawową różnicą między implantami i łącznikami cyrkonowymi a tytanowymi jest kolor. Implant cyrkonowy przypomina kolorem naturalny korzeń zęba. W przypadku metalu, jakim jest tytan, mamy do czynienia z odcieniem srebrnoszarym, a więc wyraźnie odróżniającym się od naturalnego koloru kości człowieka. Cyrkon ze względu na swoją krystaliczną budowę doskonale przepuszcza światło, nie stanowiąc dla niego żadnej sztucznej bariery. Jest to szczególnie istotne w przypadku łącznika, który stanowi filar odbudowy, w bardzo dyskretny sposób wpływający na końcowy efekt estetyczny pracy protetycznej.
Cyrkon jest minerałem występującym w naturze w postaci kryształów. Czysty cyrkon przypomina wyglądem diament. W produkcji implantów jest on zmodyfikowany do postaci jasnego dwutlenku cyrkonu. Charakteryzuje go duża twardość i biokompatybilność, czyli zdolność integrowania się ze strukturami tkankowymi, dlatego jest bardzo dobrze tolerowany przez organizmy żywe. Cyrkon jestwytrzymały, stanowi bardzo dobrą alternatywę dla metali stosowanych w stomatologii jako konstrukcja dla koron i mostów ceramicznych, zdecydowanie podnosząc ich walory estetyczne.
Cyrkon nie uczula
Materiał, z którego wyprodukowano implant nabiera szczególnego znaczenia w przypadku osób uczulonych na metale. Dotychczasowe obserwacje nie wskazują na to, aby cyrkon powodował reakcje alergiczne. W przypadku tytanu zdarza się to niezwykle rzadko (szacuje się, że około 1% pacjentów jest uczulonych na implanty tytanowe, choć ma to zwykle związane nie z samym tytanem, ale domieszkami innych metali). Alergia ma charakter kontaktowej reakcji opóźnionej objawiającej się stanem zapalnym śluzówek. Jest to efekt długiego, przewlekłego, trwającego nawet kilka lat narażenia śluzówki jamy ustnej na bezpośredni kontakt z alergenem. Dla bezpieczeństwa alergikom proponuję wszczepy z czystego tytanu lub tlenku cyrkonu oraz odbudowę protetyczną na łączniku z tlenku cyrkonu.
Ile kosztuje implant cyrkonowy
Sama procedura wszczepienia implantu cyrkonowego do kości nie różni się niczym od wprowadzenia implantu metalowego. Jeśli kość nie wymaga wcześniejszej odbudowy, pierwszym etapem zabiegu jest wstawienie samego implantu, po czym następuje czas gojenia. Po upływie 3-6 miesięcy, przechodzimy do etapu protetycznego, a więc zamocowania korony lub mostu. W uzasadnionych przypadkach, przy sprzyjających warunkach anatomicznych, na prośbę pacjenta można wykonać procedurę natychmiastowej implantacji, czyli niezwłocznego obciążenia implantu nadbudową protetyczną (bez zachowania okresu rekonwalescencji). Wówczas po okresie integracji z kością i wygojeniu dziąsła następuje już tylko wymiana prowizorycznej korony na ostateczną odbudowę.
Koszt implantu cyrkonowego jest wyższy niż implantu z tytanu (podobnie jest z łącznikiem), choć nie wymaga on zastosowania innych procedur medycznych, a jego wszczepienie nie pochłania więcej czasu.
Podsumowując, cyrkonowo-ceramiczne odbudowy protetyczne zębów na implantach dają bezsprzecznie najlepsze efekty estetycznie w perspektywie długoterminowej i poza wyższą ceną trudno jest jednoznacznie wskazać wady takiego rozwiązania. Doskonale transmitują one światło i adaptują się do dziąseł. Jest już pewne, że z każdym dniem zastosowanie cyrkonu w branży stomatologicznej rośnie, a więc szukając rozwiązań trwałych i estetycznych zarazem, warto rozważyć tę opcję, choć wciąż stosunkowo niewiele gabinetów stomatologicznych ją oferuje.
Autor
Oferta
Warszawa Ochota
Adres:
ul. Dorotowska 9
02-347 Warszawa
Telefon: +48 501 328 772
E-mail: recepcja@ddclinic.pl
Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Piątek: 9:00 - 20:00
Sobota: nieczynne
Warszawa Ursynów
Adres:
ul. Migdałowa 10 lok.5
02-796 Warszawa
Telefon: +48 502 070 050
E-mail: recepcjaursynow@ddclinic.pl
Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Piątek: 12:00 - 20:00
Sobota: nieczynne