T (Ochota):  +48 501 328 772

T (Ursynów):  +48 502 070 050

pl en
Blog stomatologiczny

Implanty stomatologiczne – od czego zależy koszt wszczepienia implantu?

Lek. dent. Michał Karpiński
Specjalista chirurgii stomatologicznej, Implantolog

Przeglądając w Internecie oferty wszczepienia implantu stomatologicznego, spotykamy się z różnego rodzaju hasłami mającymi na celu zachęcenie nas do wyboru tej a nie innej oferty. W natłoku informacji, kiedy każdy przekonuje nas o niezawodności proponowanej usługi, ważnym czynnikiem decydującym o naszym wyborze jest cena. Sęk w tym, że pod pojęciem implant stomatologiczny najczęściej kryje się szereg usług i komponentów, czego pacjent nie zawsze jest świadomy. A zatem od czego zależy koszt wszczepienia implantu? Z czego wynikają różnice w cenach implantów oferowanych na rynku? Co dokładnie składa się na łączny koszt leczenia?Kiedy cena idzie w parze z jakością?

Implant to więcej niż śruba

Zanim pokuszę się o krótką analizę z czego wynikają różnice w cenach implantów, wyjaśnię, co kryje się pod szeroko rozumianym pojęciem „wszczepienie implantu stomatologicznego”.

Decydując się na odbudowę ubytku zębowego za pomocą implantu musimy pamiętać, że decydujemy się nie tylko na wkręcenie w kość „śruby” zastępującej korzeń zęba, lecz na cały proces leczenia i komponenty niezbędne do uzyskania finalnego efektu w postaci nowego zęba. A zatem powinniśmy być gotowi na:
  • przygotowanie zębów do wszczepienia implantu (co może obejmować: leczenie zachowawcze, periodontologiczne, ortodontyczne, regenerację kości etc) – opcjonalnie,
  • szczegółową diagnostykę (badania radiologiczne, w tym tomografię komputerową),
  • profesjonalną higienizację zębów przed i po zakończonym leczeniu,
  • instalację komponentów: implantu oraz łącznika implantu z odbudową protetyczną,
  • odbudowę protetyczną (wyciski i przygotowanie korony ceramicznej lub mostu),
  • regularne wizyty kontrolne po zakończonym leczeniu,
a co za tym idzie, powinniśmy być przygotowani na poniesienie kosztów związanych ze wszystkimi wyżej wymienionymi elementami, choć nie wszystkie mogą być w naszym przypadku niezbędne.

Wiedząc jak wygląda i co obejmuje leczenie implantologiczne, można zastanowić się, co wpływa na jego całkowity koszt. Ogólnie rzecz biorąc, cena jest pochodną kilku ważnych czynników wpływających na jakość i efektywność usługi implantacji:
  •  zakresu prac przygotowawczych (rodzaju i stopnia skomplikowania zabiegów),
  • marki systemu implantologicznego (w tym materiału z jakiego wykonany jest implant),
  • rodzaju odbudowy protetycznej na implancie (np. korona i łącznik),
  • umiejętności i doświadczenia lekarzy
Systemy implantologiczne
Światowy rynek implantów stomatologicznych rozwija się bardzo szybko, a producenci prześcigają się w projektowaniu i wdrażaniu kolejnych produktów mających zapewnić pacjentowi najlepsze warunki odbudowy zębów. Poszczególne systemy implantologiczne (marki implantów) różnią się materiałem, jakością wykonania oraz technologiami produkcji, w tym przede wszystkim sposobem mechanicznego i chemicznego przygotowania powierzchni gwintów. Istnieje wielu producentów implantów, począwszy od regionalnych, małych przedsiębiorstw po doświadczone, globalne firmy specjalizujące się w produkcji całej gamy systemów implantologicznych i obsługujące pacjentów na całym świecie. Wybór systemu ma duże znaczenie, szczególnie w perspektywie długoterminowej, gdyż od tego czy dana marka będzie istniała za 15 czy 20 lat może zależeć jak sprawnie i czy w ogóle będziemy mogli w razie potrzeby uzupełnić zużyte bądź uszkodzone komponenty systemu, na jaki zdecydowaliśmy się dawno temu. Dodatkowo, w razie zmiany miejsca zamieszkania czy utraty dostępu do lekarza, który dokonał implantacji, posiadając markowy implant zawsze możemy liczyć na „serwis” i „części zamienne” niezależnie od miejsca na świecie, w którym aktualnie przebywamy. Przy tej okazji należy wspomnieć, że decydując się na markowy system implantologiczny możemy poprosić o tzw. paszport implantologiczny, czyli dokument z numerem seryjnym implantu, który stanowi czytelny na całym świecie dowód na to, co zostało nam wszczepione do kości. Wybierając dużo tańszy implant niepewnego pochodzenia ryzykujemy, że w przyszłości może pojawić się problem z naprawą np. w przypadku uszkodzenia łącznika i konieczności wymiany korony na nową. Poszczególne systemy implantologiczne mogą różnić się od siebie materiałem, z którego wykonane są wszczepy, a także rozmiarami (a co za tym idzie dają one różne możliwości protetyczne). Dobór odpowiedniego systemu do danego przypadku klinicznego jest niezwykle ważnym elementem całego procesu leczenia. W naszej klinice rekomendujemy systemy implantologiczne segmentu premium od renomowanych producentów: Straumann oraz Dentsply Sirona (Astra Tech).

Implant tytanowy czy cyrkonowy?

Na cenę implantu wpływa również rodzaj materiału, z którego jest on wykonany. Najpopularniejszym materiałem wykorzystywanym do produkcji implantów jest tytan (blisko 70% ogółu implantów). Tytan, w zależności od stopnia czystości, dzieli się na różne klasy. Jeżeli do tytanu zostaną dodane inne metale, mówimy o stopie tytanu. Tytan jest najbardziej biozgonnym materiałem metalicznym (nie jest traktowany przez organizm jako ciało obce). Może on występować bez żadnych domieszek lub w postaci stopu tytanu, wanadu i glinu. Czysty tytan oznaczany jest numerami od 1 do 4, stopy tytanu od 5 do 38. Im mniej domieszek, tym droższy implant, a zatem najwięcej zapłacimy za implanty z czystego tytanu.

Mimo, że tytan jest dobrym, sprawdzonym i zapewniającym długotrwały okres użytkowania materiałem, zdarzają się pacjenci, którzy ze względu na estetykę szukają innych rozwiązań. Tytan występuje bowiem w kolorze srebrzystoszarym i choć implant nie jest widoczny na powierzchni dziąsła to może zdarzyć się, że po latach przy niewielkim nawet obniżeniu linii dziąseł, fragment implantu może zostać uwidoczniony. Na rynku są dostępne również wszczepy z tlenku cyrkonu (tzw. implanty ceramiczne) w kolorze kości słoniowej, a więc zbliżonym do naturalnego koloru zęba. Ze względu na wyższą cenę i mniejszy wybór rozmiarów, wszczepy cyrkonowe pozostają mniej popularną wersją implantów. Skład implantu nabiera szczególnego znaczenia w przypadku osób uczulonych na metale. Alergikom zaleca się wszczepy z czystego tytanu lub tlenku cyrkonu oraz odbudowę protetyczną na łączniku z tlenku cyrkonu Na rynku pojawia się coraz więcej implantów nie markowych, najczęściej pochodzenia chińskiego lub koreańskiego. Niska cena takiego implantu może oznaczać że został on wykonany z gorszej jakości materiału, ze słabszą  biozgodnością niosącą ryzyko dla procesu gojenia, a nawet przyjęcia implantu. Do tego dochodzi ryzyko trudności w dobrze pasujących komponentów w przypadku uszkodzenia implantu i konieczności wymiany na nowe.

Złoty łącznik

Wiemy już, na co zwrócić uwagę decydując się na implant, lecz na finalną odbudowę implantologiczną składają się jeszcze łącznik protetyczny, łączący implant z odbudową protetyczną (najczęściej koroną) oraz odbudowa protetyczna (najczęściej korona lub most). Łącznik zapewnia całej konstrukcji wytrzymałość i stabilność, zaś korona to część zęba widoczna w jamie ustnej. Warto zwrócić uwagę na te elementy już na etapie planowania leczenia implantologicznego, gdyż bywa, że ich koszt może stanowić równowartość samego implantu. Jest to zależne przede wszystkim od materiału, z którego są wykonane.

W przypadku łącznika możemy mówić o łącznikach standardowych (systemowych) i przygotowywanych na zamówienie, łącznikach cyrkonowych (w kolorze zbliżonym do naturalnego zęba), tytanowych (w kolorze srebrzystoszarym), a nawet złotych. Implantolodzy mają dziś do dyspozycji całą gamę łączników różniących się kształtem, długością oraz sposobem mocowania, ale również ceną. Jeśli chodzi o korony, mogą one być wykonane z różnych materiałów (metal, ceramika, akryl, mieszane), choć najpopularniejsze i najbardziej trwałe są korony pełnoceramiczne.

Wszystko w rękach lekarzy
Rozumiejąc już, co determinuje koszt implantu, musimy pamiętać o tym, że komponenty są tylko narzędziem w ręku pracującego z nimi lekarza. O powodzeniu zabiegu nie decyduje sam system implantologiczny, lecz umiejętności i doświadczenie chirurga, protetyka, technika dentystycznego, a często również lekarzy innych specjalizacji. Decydującą rolę odgrywa tu chirurg i protetyk. Zakres ich pracy, poza wszczepieniem implantu, obejmuje również odsłonięcie implantu, założenie śruby gojącej, pobranie wycisków, przymiarki, konsultacje i diagnostykę. Prawidłowe zaplanowanie i przeprowadzenie leczenia może przesądzić o efekcie końcowym. Renomowane kliniki stomatologiczne zapewniają swoim pacjentom opiekę i leczenie na wypadek powikłań. W trosce o własne zdrowie warto mądrze zainwestować pieniądze i mieć gwarancję jakości efektów leczenia, ale o tym opowiem Wam w jednym z kolejnych artykułów.

Autor

lek. dent. Michał Karpiński

Absolwent Akademii Medycznej w Warszawie, specjalista chirurgii stomatologicznej, implantolog.

Czytaj więcej
Tagi: implanty , implant , implanty warszawa

Warszawa Ochota

Adres:
ul. Dorotowska 9
02-347 Warszawa

Telefon: +48 501 328 772

E-mail: recepcja@ddclinic.pl

Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Piątek: 9:00 - 20:00
Sobota: nieczynne

Warszawa Ursynów

Adres:
ul. Migdałowa 10 lok.5
02-796 Warszawa

Telefon: +48 502 070 050

E-mail: recepcjaursynow@ddclinic.pl

Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Piątek: 12:00 - 20:00
Sobota: nieczynne

© 2024 by Dorotowska Dental Clinic Wszelkie prawa zastrzeżone
Tworzenie stron internetowych - Jellinek