T (Ochota):  +48 501 328 772

T (Ursynów):  +48 502 070 050

pl en
Blog stomatologiczny

Sztuczna inteligencja w stomatologii

Dr n. med. lek. dent. Piotr Jurkowski

Jednym z kluczowych celów zastosowania AI w stomatologii jest zapewnienie pacjentom lepszej i szybszej opieki – taki wniosek płynie z najnowszego raportu FDI na temat sztucznej inteligencji w stomatologii. I owszem, konkretne narzędzia i oprogramowanie wykorzystujące AI są w stanie o wiele szybciej i dokładniej wykonywać pewne zadania. Nie oznacza to jednak, że mogą zastąpić lekarza.

Sztuczna inteligencja (Artificial Intelligence – AI), czyli umiejętność rozwiązywania problemów i podejmowania decyzji przez maszyny na podstawie analizy danych i algorytmów, jest coraz śmielej wykorzystywana przez człowieka w różnych dziedzinach życia. Jedną z nich jest medycyna, w tym stomatologia.

AI pomoże, ale nie zastąpi dentysty
Wizją roli AI w stomatologii podzieliło się ostatnio z opinią publiczną FDI World Dental Federation, największa organizacja lekarsko-dentystyczna na świecie. Eksperci FDI zauważają, że wykorzystanie AI może pozytywnie wpłynąć na przyszłość stomatologii, umożliwiając lekarzom szybszą i lepszą opiekę nad pacjentem. Trudno się z tym nie zgodzić. W kontekście debaty publicznej wokół Chatu GPT i obaw co do tego, że AI przejmie pracę ludzi w wielu obszarach, przy tej okazji chciałbym podzielić się moimi spostrzeżeniami na ten temat oraz wskazać przykłady zastosowania sztucznej inteligencji w stomatologii. Sztuczna inteligencja wprowadzona do oprogramowania i urządzeń, jest doskonałym wsparciem stomatologów, którzy, korzystając z jej wszechstronnych zasobów, są w stanie o wiele szybciej wykonać swoją pracę. Nie wyleczy ona jednak pacjenta i nie zastąpi lekarza. Sztuczna inteligencja może zwiększać ludzką produktywność, przyspieszać pewne procesy i odciążać człowieka od powtarzalnej pracy. W przypadku opracowywania kompleksowych planów leczenia stomatologicznego, potrzebujemy jednak wieloaspektowej wiedzy z różnych dziedzin popartej doświadczeniem i zindywidualizowanym podejściem.

AI w planowaniu leczenia i profilaktyce
Dzięki zdolności do przetwarzania ogromnych ilości danych, AI może proponować różne opcje leczenia dostosowane do indywidualnych potrzeb i predyspozycji pacjentów. Może również pomóc w przewidywaniu, jakie będą wyniki różnych planów leczenia, co pomaga stomatologom w wyborze optymalnego toku postępowania.  Różne obrazy tego samego fragmentu kości wykonane w wielu odstępach czasowych mogą dzięki AI zostać szybko i trafnie przeanalizowane, aby umożliwić lekarzowi lepsze zrozumienie tego, co dokładnie dzieje się wraz z upływem czasu i zidentyfikowanie wszystkich zmiennych, które mogłyby zostać pominięte. Dlatego największe znaczenie AI w stomatologii ma w analizie diagnostycznej, planowaniu leczenia (synteza danych) i przewidywaniu rezultatów. Algorytmy AI są również pomocne w profilaktyce zdrowia jamy ustnej.

Przykłady zastosowania sztucznej inteligencji w stomatologii
Sztuczna inteligencja znajduje dziś zastosowanie praktycznie w każdym obszarze stomatologii. W implantologii specjalne algorytmy mogą pomóc lekarzowi lepiej przewidzieć ryzyko rozwoju powikłań po implantacji, takich jak periimplantitis. W endodoncji modele sztucznej inteligencji pomagają badać anatomię systemu kanałów korzeniowych, prognozować żywotność komórek macierzystych miazgi zęba, lokalizować mikrourazy i zmiany okołowierzchołkowe czy prognozować szanse powodzenia zabiegów re-endodontycznych. W periodontologii AI wykorzystuje się do diagnozowania paradontozy i klasyfikowania typów chorób przyzębia. Istnieją już nawet gotowe produkty oparte na AI, które mogą pomóc pacjentom w szybkiej diagnostyce  raka jamy ustnej (test Cancer Detect).

W diagnostyce stomatologicznej AI pomaga identyfikować nieprawidłowości jamy ustnej i choroby dziąseł, zębów, kości. Przykładem są systemy rozpoznawania obrazów rtg i CBCT (np. dentalXr.ai) czy Second Option® - pierwsza platforma sztucznej inteligencji działająca w czasie rzeczywistym. Automatycznie identyfikuje ona na zdjęciach rtg zębów liczne elementy mające znaczenie dla dalszego leczenia. Tym samym stanowi „drugą parę oczu” lekarza i zapewnia najwyższą dokładność radiologiczną.

Jeśli chodzi o monitoring, w aplikacji Attent AI analizuje skany zębów pod kątem próchnicy, zaś DentalMonitoring umożliwia śledzenie i przewidywanie ruchu zębów. Tym samym, AI pomaga kontrolować proces leczenia przy optymalnym wykorzystaniu czasu zespołu lekarskiego.

Innym ciekawym przykładem wykorzystania AI w stomatologii jest radiometr Bluelight CheckUp wykorzystujący sztuczną inteligencję i obszerną bazę danych o utwardzaniu światłem, który jest w stanie dokładnie zmierzyć wszystkie parametry w procesie polimeryzacji i obliczyć optymalny czas utwardzania dla kombinacji światła i materiałów.

W protetyce AI pozwala automatycznie projektować  odbudowy protetyczne. Przykładowo 3Shape Automate jest w stanie w ciągu kilku minut, 24/h na dobę zaprojektować korony protetyczne (przy wskaźniku akceptacji dentystów>92%). Warto przy tym  podkreślić, że choć wykorzystanie bibliotek kształtów zębów radykalnie zwiększyło wydajność procesu projektowania, to nadal nie ma możliwości uzyskania każdorazowo projektu w 100% dopasowanego do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Jak widzimy, zastosowań sztucznej inteligencji w stomatologii jest dużo i z dnia na dzień ich przybywa. Warto podkreślić znaczenie AI w edukacji stomatologicznej i badaniach naukowych. Korzystając z algorytmów i symulując różne przypadki już na studiach młodzi stomatolodzy mogą oceniać efekty różnych sposobów leczenia.

Nie mam najmniejszych wątpliwości, że sztuczna inteligencja z cechującą ją precyzją, wszechstronnością i wydajnością, na naszych oczach staje się integralnym elementem współczesnej stomatologii.  

Autor

dr n. med. lek. dent. Piotr Jurkowski

Absolwent Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Od 2009 roku pracuje jako...

Czytaj więcej
Loading...

Warszawa Ochota

Adres:
ul. Dorotowska 9
02-347 Warszawa

Telefon: +48 501 328 772

E-mail: recepcja@ddclinic.pl

Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Piątek: 9:00 - 20:00
Sobota: nieczynne

Warszawa Ursynów

Adres:
ul. Migdałowa 10 lok.5
02-796 Warszawa

Telefon: +48 502 070 050

E-mail: recepcjaursynow@ddclinic.pl

Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Piątek: 12:00 - 20:00
Sobota: nieczynne

© 2024 by Dorotowska Dental Clinic Wszelkie prawa zastrzeżone
Tworzenie stron internetowych - Jellinek