Korony cyrkonowe – dlaczego warto je wybrać?
Korony cyrkonowe – dlaczego warto je wybrać?
Pełnokonturowe korony cyrkonowe to bardzo trwały i wysoce estetyczny rodzaj uzupełnień protetycznych. Ze względu na doskonałe parametry wytrzymałościowe korony cyrkonowe są niebywale odporne na siły zgryzania, przebarwienia i ścieranie. Dlaczego jeszcze pełnokonturowe korony cyrkonowe wygrywają w moim rankingu koron protetycznych?
O tym, czym są korony protetyczne szczegółowo pisaliśmy w tym artykule. Dzisiaj przybliżymy temat materiałów, z których mogą być wykonane korony, skupiając się na rozwiązaniu, jakim są pełnokonturowe korony z tlenku cyrkonu, tzw. korony cyrkonowe.
Czy korony są zawsze z porcelany?
Korony protetyczne najczęściej wykonane są z porcelany, doskonale imitującej wygląd naturalnej korony zęba. Z porcelany wykonuje się zarówno korony protetyczne, jak i licówki, mosty i inne uzupełnienia protetyczne. Bardzo rzadko spotyka się korony z innych materiałów, np. z metalu. Złote korony można czasem zobaczyć u ekstrawaganckich gwiazd i influencerów. Istnieją również korony akrylowe i kompozytowe, jednak stosuje się zwykle jako uzupełnienia tymczasowe.
Używając w stomatologii terminu „porcelana” mamy na myśli wszystkie materiały ceramiczne. Oznacza to, że mówiąc „porcelana” myślimy o „ceramice” i odwrotnie. Ceramiką nazywamy również tlenek cyrkonu, choć sam cyrkon jako pierwiastek chemiczny jest… metalem!
Rodzaje koron protetycznych
Korony ceramiczne mogą posiadać budowę złożoną lub monolityczną (tzw. korony pełnokonturowe). Korona o budowie złożonej to tzw. korona na podbudowie. Podbudowę stanowi bardzo wytrzymały materiał, najczęściej metal lub tlenek cyrkonu. Warstwa wierzchnia to zwykle ceramika dwukrzemowo-litowa.
Korony pełnokonturowe charakteryzują się natomiast tym, że w całości zbudowane są z jednego, monolitycznego kawałka (bloczka ceramicznego).
1. Korony złożone – na podbudowie:
· porcelanowe (ceramika dwukrzemowo-litowa i/lub skaleniowa) na podbudowie metalowej
· pełnoceramiczne - porcelanowe (ceramika skaleniowa lub dwukrzemowo-litowa) na podbudowie cyrkonowej
2. Korony monolityczne, pełnokonturowe:
· pełnoceramiczne, porcelanowe korony z ceramiki szklanej, która obejmuje materiały skaleniowe i krzemowo-litowe (np. korony emax)
· pełnoceramiczne, porcelanowe korony z ceramiki tlenkowej, do której zalicza się m.in. tlenek cyrkonu (np. korony cyrkonowe)
Do niedawna najbardziej popularnym, głównie ze względu na cenę, rodzajem koron były korony porcelanowe na podbudowie metalowej. Niestety, wraz z upływem czasu, w wyniku naturalnej recesji (osunięcia) dziąsła, fragmenty tego typu koron często uwidaczniają się w jamie ustnej w postaci ciemniejszej, metalowej otoczki tuż przy linii dziąsła, co zaburza estetykę uśmiechu.
Korony cyrkonowe - najtrwalsze rozwiązanie protetyczne
W mojej wieloletniej praktyce zawodowej, miałem okazję pracować z różnymi materiałami ceramicznymi. Najbardziej estetycznym rozwiązaniem wśród koron były i są korony pełnoceramiczne. Mając na uwadze również wysoką wytrzymałość, za najlepsze uznaję dziś pełnokonturowe korony cyrkonowe.
Do niedawna tlenek cyrkonu wykorzystywano głównie jako podbudowę koron porcelanowych. Dość często jednak pokrywająca cyrkon porcelana pękała i odpryskiwała (tzw. chipping). Kiedy zaczęto stosować bloczki cyrkonowe, aby tworzyć korony monolityczne, pewne zastrzeżenia budził niski poziom ich przezierności. Miało to decydujące znaczenie w przypadku odbudowy zębów w odcinku przednim. Dziś, wraz z rozwojem technologicznym, problem estetyki został rozwiązany. Cyrkonowe bloczki Multilayer występują w wielu kolorach i stopniach przezierności, co sprawia, że korony cyrkonowe doskonale oddają naturalną gradację barw zębów. Korony cyrkonowe mogą być również udoskonalone ręczną pracą technika ceramisty, który jest w stanie pokryć je warstwą ceramiki skaleniowej. Tak przygotowana korona jest perfekcyjnym elementem odbudowy w każdych warunkach, również w odcinku przednim.
Cyrkon – najbardziej wytrzymały materiał na korony protetyczne
Czysty cyrkon należy do grupy metali, jednak po utlenieniu ma postać polikrystaliczną. I choć tlenek cyrkonu jest używany w stomatologii od kilkudziesięciu lat, to w Polsce dopiero ostatnie dziesięciolecie przyniosło jego upowszechnienie w protetyce. Podstawową zaletą koron (i innych rodzajów odbudowy protetycznej) z tlenku cyrkonu jest wytrzymałość. Wysoka twardość i gęstość cyrkonu oznacza nieprawdopodobną odporność na siły zgryzowe, czynniki mechaniczne, a także przebarwienia i ścieranie, co ma ogromne znaczenie dla pacjentów z bruksizmem. Monolityczna budowa znacząco podnosi trwałość odbudowy i sprzyja higienie jamy ustnej. Kompatybilność biologiczna pomaga zapobiegać chorobom przyzębia. Naturalnie jasne korony i licówki cyrkonowe to dziś ulubiony wybór pacjentów marzących o uśmiechu w typie „Hollywood smile”.
Cyrkonowe korony pełnokonturowe - zalety
Postrzegany do niedawna głównie jako materiał konstrukcyjny, tlenek cyrkonu jest dziś doskonałą alternatywą dla koron warstwowych. Badania potwierdzają większą wytrzymałość koron monolitycznych w stosunku do wykonanych z tlenku cyrkonu i porcelany. Korony pełnokonturowe eliminują również problem ciemnych krawędzi przy dziąsłach uwidaczniających się nierzadko w przypadku koron na podbudowie metalowej. Warto również wspomnieć o precyzji i szybkości wykonania tego typu koron. Korony pełnokonturowe powstają z dużym udziałem technologii cyfrowej. Współpraca człowieka i komputerów przynosi bezpośrednią korzyść pacjentom, o czym napiszemy w kolejnym artykule.
Autor
Oferta
Warszawa Ochota
Adres:
ul. Dorotowska 9
02-347 Warszawa
Telefon: +48 501 328 772
E-mail: recepcja@ddclinic.pl
Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Piątek: 9:00 - 20:00
Sobota: nieczynne
Warszawa Ursynów
Adres:
ul. Migdałowa 10 lok.5
02-796 Warszawa
Telefon: +48 502 070 050
E-mail: recepcjaursynow@ddclinic.pl
Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Piątek: 12:00 - 20:00
Sobota: nieczynne