T (Ochota):  +48 501 328 772

T (Ursynów):  +48 502 070 050

pl en
Blog stomatologiczny

Korony protetyczne – czym są i na jakie się zdecydować?

Lek. dent. Anastazja Skąpska, Lek. dent. Daniel Surowiecki
Korony to podstawowy rodzaj uzupełnienia protetycznego, który może być stosowany w celu naprawy bardzo zniszczonego zęba lub uzupełnienia braku zębowego (razem z implantem, wkładem korzeniowo-koronowym lub jako most protetyczny). Na co zwrócić uwagę decydując się na koronę protetyczną?

W poprzednim artykule na naszym blogu poruszyliśmy temat wkładów korzeniowo-koronowych, które stanowią swoiste rusztowanie dla całej odbudowy protetycznej utraconego zęba. W tym artykule wytłumaczymy czym są korony protetyczne, stanowiące główną, widoczną w jamie ustnej część odbudowy.

Korona zęba a korona protetyczna
Każdy ząb zbudowany jest z korony (części zęba widocznej ponad linią dziąseł w jamie ustnej) oraz osadzonego w zębodole i przykrytego dziąsłem korzenia. Korona jest niezbędnym elementem zęba umożliwiającym odgryzanie i żucie pokarmów, wyraźną mowę oraz zapewniającym estetyczny uśmiech. Korzeń natomiast stabilizuje ząb w kości. Jeśli usuniemy cały ząb z zębodołu lub jego korona jest bardzo zniszczona (np. na skutek próchnicy lub urazu, szkodę naprawiamy za pomocą korony protetycznej.
Korona protetyczna może być osadzona na implancie (jeśli brakuje korzenia zęba – jest to tzw. implantokorona); na wkładzie koronowo-korzeniowym (jeśli ząb był leczony kanałowo a jego część koronowa jest bardzo zniszczona) lub na naturalnej, odpowiednio opracowanej koronie zęba (jeśli jej stan na to pozwala, np. jest tylko przebarwiona, ukruszona). Korony są również elementami budującymi mosty protetyczne.

Rodzaje koron protetycznych
Korony protetyczne mogą być wykonane z różnych materiałów i od tego w dużej mierze zależy ich cena. Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje koron: całoceramiczne i ceramiczne na podbudowie metalowej. W pierwszym przypadku ceramikę (inaczej porcelanę) stanowi zwykle dwukrzemian litu lub tlenek cyrkonu, które stanowią pełen kontur korony (korony pełnokonturowe) lub pokryte są dodatkową estetyczną warstwą ceramiki skaleniowej. W drugim przypadku pod zewnętrzną warstwą ceramiki skaleniowej znajduje się warstwa metalu (najczęściej stop chromu i kobaltu lub złoto). Istnieją również korony akrylowe i kompozytowe, które co do zasady stosuje się jako uzupełnienia tymczasowe.
Główną zaletą koron całoceramicznych jest estetyka. Ich kolor oraz przezierna struktura materiału do złudzenia przypominają naturalny ząb. Za koronami ceramicznymi przemawia również fakt, że ząb pod taką koronę może być oszlifowany mniej niż pod koronę na podbudowie metalowej, która wymaga więcej przestrzeni. Bywa tak, że po kilku latach w wyniku naturalnej recesji (osunięcia) dziąsła fragmenty korony na podbudowie metalowej uwidaczniają się w jamie ustnej w formie ciemniejszej, metalowej otoczki tuż przy linii dziąsła, co zaburza estetykę uśmiechu.
Wymienione rodzaje koron są w podobnym stopniu wytrzymałe mechanicznie, choć w przypadku koron cyrkonowych pełnokonturowych nie występuje ryzyko tzw. chippingu czyli odkruszania się fragmentów porcelany z powierzchni metalu stanowiącego podbudowę koron porcelanowo-metalowych. Jeśli chodzi o cenę, nieco tańszym rozwiązaniem są korony na podbudowie metalowej. Moim pacjentom jako rozwiązanie optymalne rekomenduję zwykle korony całoceramiczne.

Jak powstaje protetyczna korona zęba?
O ile ząb nie jest bardzo zniszczony i nie wymaga implantacji lub leczenia kanałowego, wykonanie korony protetycznej jest możliwe podczas dwóch wizyt w gabinecie stomatologicznym. Dzięki komputerowemu skanowaniu, które w większości sytuacji zastępuje stosowane do niedawna wyciski silikonowe, czas całego postępowania znacznie się skrócił.
Na pierwszej wizycie, po omówieniu planu leczenia i ocenie radiologicznej stanu korzeni zęba, ma miejsce szlifowanie czyli opracowanie wiertłem korony zęba w sposób umożliwiający późniejszą instalację korony protetycznej. W czasie szlifowania ząb zmniejsza się zwykle o 0,5 - 2 mm w trzech wymiarach, i ten sposób powstaje miejsce na koronę protetyczną. Specjalnym skanerem wewnątrzustnym wykonuje się wirtualne modele uzębienia, dzięki którym przenosi się informacje i przestrzenny obraz z gabinetu do pracowni technicznej, gdzie zostają przygotowane korony. Na tej samej wizycie dobierany jest kolor odbudowy. Pacjent opuszcza gabinet z koroną tymczasową (kompozytową).
W pracowni technicy za pomocą metody CAD/CAM projektują komputerowo koronę określając wysokość zęba, głębokość bruzd, położenie punktów stycznych itd. Projekt jest przesyłany do frezarki, która z odpowiedniego materiału frezuje trójwymiarową koronę, która trafia do pacjenta już na drugiej wizycie.

Korona a implant
Pojęcie „implant zębowy” odnosi się do części odbudowy protetycznej, która w całości składa się z implantu („śruby” zastępującej korzeń zęba), łącznika oraz korony protetycznej. Innymi słowy, korona opiera się na implancie i jest widocznym w jamie ustnej elementem kompleksowej odbudowy implantoprotetycznej zęba. Implanty stosuje się wówczas, gdy do osadzenia korony brakuje naturalnego korzenia zęba.

Korona a licówki
Korona protetyczna jest dużą odbudową, odzwierciedlającą całą naturalną koronę zęba. Licówki zaś to cienkie płatki, najczęściej porcelanowe, które mocuje się do licowej (zewnętrznej) powierzchni korony zęba. Licówki przeznaczone są dla osób, które posiadają własne korony zębów, lecz chcą poprawić ich estetykę. Jest to zatem dobre rozwiązanie dla osób, których zęby są przebarwione, popękane, lekko ukruszone lub asymetryczne. Licówki nie spełnią swojej roli, jeśli naturalna korona zęba jest w znacznym stopniu zniszczona - wówczas należy ją zastąpić koroną protetyczną. W wyjątkowych sytuacjach do starych koron protetycznych, których z różnych względów nie możemy usunąć, ale chcemy poprawić ich estetykę, można zacementować licówki.

Korona a most protetyczny
Obrazowo mówiąc most protetyczny to szereg połączonych ze sobą koron protetycznych zamocowanych na stałe w jamie ustnej w celu uzupełnienia braków międzyzębowych. Most cementowany jest na oszlifowanych zębach (tzw. filarach mostu). Pomiędzy filarami znajduje się korona/y zastępujące ubytki zębowe (tzw. przęsło). Most jest alternatywą protez szkieletowych lub implantokoron w przypadku kiedy wszczepienie implantu jest niemożliwe lub bardzo ryzykowne.

Odbudowa protetyczna – liczy się wiedza i doświadczenie
Korona protetyczna to doskonały sposób, aby przywrócić prawidłową anatomię i fizjologię jamy ustnej. Dobrze wykonana korona jest bardzo trudna do odróżnienia od naturalnego zęba, o ile przygotowano ją z dobrej jakości porcelany, a jej kolor został trafnie dobrany do pozostałych zębów. Ogromne znaczenie ma tu wiedza i doświadczenie lekarza protetyka oraz techników protetyki przygotowujących odbudowę. Najlepsze efekty wizualne zapewniają korony całoceramiczne, które zapewniają naturalny wygląd, doskonały efekt estetyczny i pełną funkcjonalność.

Autor

dr n. med. lek. dent. Anastazja Skąpska

Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, doktor nauk medycznych

Czytaj więcej
Tagi: protetyka , korony protetyczne , implantokorony

Warszawa Ochota

Adres:
ul. Dorotowska 9
02-347 Warszawa

Telefon: +48 501 328 772

E-mail: recepcja@ddclinic.pl

Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Piątek: 9:00 - 20:00
Sobota: nieczynne

Warszawa Ursynów

Adres:
ul. Migdałowa 10 lok.5
02-796 Warszawa

Telefon: +48 502 070 050

E-mail: recepcjaursynow@ddclinic.pl

Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Piątek: 12:00 - 20:00
Sobota: nieczynne

© 2024 by Dorotowska Dental Clinic Wszelkie prawa zastrzeżone
Tworzenie stron internetowych - Jellinek