T (Ochota):  +48 501 328 772

T (Ursynów):  +48 502 070 050

pl en
Blog stomatologiczny

Wizyty kontrolne u protetyka: jak zadbać o trwałość odbudowanych protetycznie zębów?

Lek. dent. Maciej Kopiński

Wizyty kontrolne u protetyka: jak zadbać o trwałość odbudowanych protetycznie zębów?

Pacjenci, którzy zainwestowali dużo czasu i pieniędzy w odbudowę protetyczną lub implanto-protetyczną zębów, oczekują, że efekt estetyczny i funkcjonalny leczenia utrzyma się przez długie lata. Odpowiadając na pytania o gwarancję, tłumaczymy, że zależy to w dużej mierze od… samodyscypliny i determinacji pacjenta. Wizyty kontrolne u protetyka to warunek niezbędny do tego, aby odbudowa protetyczna pozostała z pacjentem jak najdłużej i w doskonałej postaci.

Leczenie protetyczne, szczególnie jeśli idzie w parze z leczeniem implantologicznym i kompleksową odbudową zwarcia, bywa długie i kosztowne. Osiągnięty finalnie rezultat przynosi radość i ulgę, że to wreszcie koniec. Zadowoleni pacjenci oczekują, że nowy uśmiech, zarówno pod względem funkcjonalnym, jak i estetycznym, zostanie z nimi na długie lata i już nigdy nie będą musieli poddawać się wymagającym zabiegom stomatologicznym. Może tak być, o ile pacjent ma świadomość, że nowy uśmiech wymaga sumiennej i starannej higienizacji, porzucenia szkodliwych nawyków, a także regularnego „serwisowania” w gabinecie stomatologicznym i gabinecie higieny.

Wizyty kontrolne po leczeniu protetycznym –   u kogo i jak często?

Pierwsza wizyta kontrolna po zakończonym leczeniu protetycznym ma miejsce po tygodniu. Na tej wizycie kalibrowane są kontakty zwarciowe oraz wykonywane są skany do szyny zgryzowej stabilizacyjnej w celu ochrony pracy protetycznej. Następna wizyta może mieć miejsce po ok. 6 miesiącach. Lekarz protetyk ocenia stan pracy protetycznej oraz sprawdza, czy zachowana jest prawidłowość zgryzu i czy stawy skroniowo-żuchwowe pracują bez zarzutu. Ocenie poddawana jest również kondycja dziąseł i pozostałych zębów naturalnych.

Jeśli pacjent miał wszczepiane implanty zalecana jest wizyta u implantologa, który na podstawie aktualnej tomografii komputerowej, oceni stan kości wokół wszczepów.

O terminach kolejnych wizyt decyduje lekarz prowadzący. Zwykle następują one co pół roku. Niezależnie od wizyt w gabinecie stomatologa, pacjent powinien regularnie (min. co sześć miesięcy) odwiedzać gabinet higieny, gdzie higienistka stomatologiczna wykona niezbędne zabiegi higienizacji: piaskowanie i skaling. Warto pamiętać, że płytka nazębna i powstający z niej kamień osadza się nie tylko na naturalnych zębach, ale także na tych odbudowanych protetycznie.

Dlaczego wizyty kontrolne u protetyka są potrzebne?

Z upływem lat nasze naturalne zęby dostosowują się do aktualnych warunków w jamie ustnej, naturalnie się ścierają, a zgryz stale pracuje. Materiały, z jakich wykonane są odbudowy protetyczne (cyrkon, porcelana) są trwałe, odporne na zniekształcanie i nie dostosowują się do zmieniających się warunków zgryzowych. Stąd konieczność ich regularnych przeglądów, a w razie potrzeby modyfikacji i korekt, czasem minimalnych, ale o dużym znaczeniu dla całego zgryzu. Podczas wizyty kontrolnej lekarz protetyk oceni prawidłowość okluzji (zwarcia zębów), a w razie potrzeby wprowadzi ewentualne korekty, tak aby wykluczyć lub zminimalizować np. ryzyko przeciążeń. Lekarz sprawdzi również obecność i jakość punktów stycznych, które są istotne dla zdrowia brodawek międzyzębowych.

Drugą kwestią wymagającą okresowej kontroli jest szczelność odbudowy, szczególnie poniżej linii koron, gdzie często w wyniku nieprawidłowej higieny, gromadzą się bakterie. Wynikające z tego stany zapalne tkanek miękkich (błony śluzowej) i twardych (kości) stanowią podstawowe zagrożenie dla trwałości implantów i całej odbudowy, gdyż mogą prowadzić do periimplantitis, o czym szczegółowo  pisaliśmy tutaj.

Kolejną sprawą jest kontrola ewentualnych ubytków próchnicowych. Mimo iż naturalna korona zęba zastąpiona została odbudową, to poniżej jej linii może dojść do próchnicy zęba filarowego. Jej wczesna identyfikacja ogranicza koszty leczenia i zwiększa szansę na utrzymanie odbudowy.

W przypadku szynoterapii, lekarz kontroluje i koryguje szyny lecznicze i stabilizacyjne w celu ich bieżącego dostosowana do aktualnych potrzeb pacjenta.

Eliminacja szkodliwych nawyków

Poza regularnymi kontrolami w gabinecie stomatologicznym i gabinecie higieny, dla utrzymania satysfakcjonującego efektu leczenia protetycznego, niezwykle istotna jest dyscyplina pacjenta w zakresie codziennej higieny zębów i jamy ustnej w domu. Regularne i prawidłowe technicznie szczotkowanie szczoteczką o odpowiedniej twardości, nitkowanie zębów, czyszczenie języka i płukanie jamy ustnej odpowiednimi płynami ma kolosalne znaczenie. Podobnie jak zdrowy tryb życia i eliminacja szkodliwych nawyków, takich jak palenie papierosów czy obgryzanie paznokci. Ważną kwestią jest ochrona przed skutkami bruksizmu, czyli zaciskania i zgrzytania zębami, o czym pisaliśmy tutaj.

Poza tym, że okresowe spotkanie z lekarzem dentystą motywuje do dbania o zdrowie jamy ustnej, może stać się również cenną lekcją profilaktyki zdrowia ogólnego. Dentyści są często w stanie zidentyfikować pierwsze symptomy schorzeń manifestujące się w zmienionej kondycji jamy ustnej. Należą do nich m.in. patologie występujące w obrębie głowy i szyi oraz postawie ciała (układ kostno- szkieletowy).

Podsumowując, regularne wizyty kontrolne u protetyka stomatologicznego i wczesna identyfikacja wszelkich nieprawidłowości zgryzowych czy w odbudowach, zwiększają szansę na utrzymanie odbudowy protetycznej w dobrym stanie i ograniczają zakres i koszty ewentualnego ponownego leczenia. Może to również przyczynić się do wczesnej identyfikacji innych schorzeń, pośrednio związanych z układem stomatognatycznym.

Autor

lek. dent. Maciej Kopiński

Absolwent Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, pasjonuje się protetyką stomatologiczną

Czytaj więcej
Tagi: protetyka , odbudowa zębów
Loading...

Warszawa Ochota

Adres:
ul. Dorotowska 9
02-347 Warszawa

Telefon: +48 501 328 772

E-mail: recepcja@ddclinic.pl

Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Piątek: 9:00 - 20:00
Sobota: nieczynne

Warszawa Ursynów

Adres:
ul. Migdałowa 10 lok.5
02-796 Warszawa

Telefon: +48 502 070 050

E-mail: recepcjaursynow@ddclinic.pl

Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Piątek: 12:00 - 20:00
Sobota: nieczynne

© 2024 by Dorotowska Dental Clinic Wszelkie prawa zastrzeżone
Tworzenie stron internetowych - Jellinek