T (Ochota):  +48 501 328 772

T (Ursynów):  +48 502 070 050

pl en
Blog stomatologiczny

Czy implanty zębowe trzeba wymieniać? Czym jest periimplantitis?

Jednym z podstawowych pytań, jakie zadają nam pacjenci decydujący się na implanty jest to, na jak długo one wystarczą i czy trzeba będzie je wymieniać. Żywotność implantu w dużej mierze zależy od samodyscypliny pacjenta i prawidłowej higieny jamy ustnej. Regularne kontrole i przeglądy znacznie ograniczają ryzyko komplikacji, zaś głównym zagrożeniem dla wszczepu jest periimplantitis, czyli zapalenie sąsiadujących z nim tkanek.

Czy implanty zębowe trzeba wymieniać?

Wraz z rosnącą popularnością implantów zębowych, coraz więcej pacjentów doświadcza komplikacji zagrażających ich stabilnemu utrzymaniu w jamie ustnej. Choć poprawnie wszczepione, dobrej jakości implanty zębowe, co do zasady powinny służyć pacjentowi nieograniczenie długo, to podobnie jak zęby naturalne, wymagają one regularnej opieki stomatologicznej i mogą ulec uszkodzeniu. Szczególne znaczenie dla żywotności implantów mają regularne zabiegi w gabinecie higienizacyjnym oraz wizyty kontrolne u lekarza periodontologa.

Warto podkreślić, że kluczową rolę w zapewnieniu trwałości efektów leczenia implantologicznego odgrywa sam pacjent i jego zdyscyplinowanie, a także odpowiednie narzędzia, które umożliwiają lekarzom i higienistkom wykonywanie specjalistycznych zabiegów w jamie ustnej.

„Paradontoza implantu”

Ze względu na to, że po zabiegu implantacji naturalnie zmniejsza się dopływ krwi do tkanek otaczających wszczep, obszar ten jest znacznie bardziej wrażliwy na różnego rodzaju uszkodzenia. Najbardziej powszechnym zagrożeniem dla prawidłowego  utrzymania implantów są choroby związane z zapaleniem tkanek wokół wszczepu, spowodowane obecnością bakterii. Chodzi zarówno o stany zapalne tkanki miękkiej (błony śluzowej), jak i twardej (kości). W przypadku tkanek miękkich mówimy o tzw. perimucositis, zaś w przypadku kości o periimplantitis. I to właśnie periimplantitis jest największym zagrożeniem dla każdego implantu, gdyż może prowadzić do ubytku kości, odsłonięcia, a nawet utraty wszczepu. Obrazowo mówiąc, periimplantitis można porównać do paradontozy naturalnych zębów.

Jak rozpoznać periimplantitis?

Pierwszym krokiem do periimplantitis jest najczęściej zapalenie dziąseł. Co ważne,  może ono nie dawać objawów bólowych, a tym samym być trudno rozpoznawalne przez samego pacjenta. Dlatego też tak ważne są regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym i kontrola okolic wszczepu. Do pierwszych objawów  zwiastujących problemy należą zaczerwienienie i obrzęk dziąsła w okolicy implantu, przerost tkanek, krwawienie podczas sondowania, pogłębiona kieszonka dziąsłowa, a czasem rozwijający się w niej wysięk ropny. W wyniku stanu zapalnego może obniżać się linia dziąseł (tzw. rececja dziąseł), co prowadzić może do nieestetycznego odsłonięcia gwintów implantu. W skrajnych przypadkach wszczep może stracić połączenie z kością, czyli ulec dezintegracji, co prowadzi do utraty implantu. 

Periodontolog na ratunek implantom

W przypadku stwierdzenia stanu zapalnego tkanek miękkich okalających implant pacjent kierowany jest do periodontologa lub chirurga. Zasadny może okazać się kiretaż, czyli  zabieg oczyszczania poddziąsłowych złogów płytki nazębnej i bakterii na głębokości większej niż 3 mm. W przypadku zaawansowanych stanów chorobowych, metodą postępowania jest również miejscowe lub doustne leczenie farmakologiczne, a także dezynfekcja fotoaktywna (laseroterapia). Jeśli stanem zapalnym została dotknięta kość, niezbędna może okazać się interwencja chirurgiczna, polegająca na regeneracji kości, implantoplastyce i przeszczepie tkanek.

Leczenie w tego typu sytuacjach jest leczeniem skojarzonym periodontologiczno-chirurgicznym. Pozwala to nie tylko odpowiednio zatroszczyć się o tkanki miękkie, ale również ocenić warunki kostne w aspekcie implantów.

O implanty należy dbać jak o naturalne zęby

Choć periimplantitis można leczyć, to jest to leczenie obarczone ryzykiem, a jego efekty bywają nieprzewidywalne. W najgorszym wypadku pacjent traci implant. Dlatego tak ważna jest profilaktyka. Rutynowe kontrole stanu jamy ustnej, implantów i ich odbudowy protetycznej pozwolą na wczesną eliminację problemu. O czym zatem warto pamiętać posiadając implant zębowy?

  • · o regularnych wizytach kontrolnych  przynajmniej raz w roku u lekarza stomatologa, co pozwoli odpowiednio wcześnie wykryć ewentualne nieprawidłowości i wdrożyć odpowiednie leczenie. Specjalistą adekwatnym do tego typu kontroli jest lekarz periodontolog lub chirurg. W przypadku początkowego stanu zapalnego przy implancie, pogłębionych kieszonek i dużych złogów kamienia lekarz periodontolog wykona niechirurgiczne oczyszczanie poddziąsłowe implantu;
  • · o regularnych wizytach w gabinecie higieny, który pacjent z implantami zębowymi powinien odwiedzać nie rzadziej niż raz na rok (lub raz na 6 miesięcy – w zależności od zaleceń lekarza), w celu wykonania podstawowych zabiegów higienizacyjnych, takich jak skaling i piaskowanie;  
  • · o codziennej, właściwej higienie jamy ustnej minimalizującej ryzyko dostania się bakterii w okolice wszczepu, a więc szczotkowaniu, nitkowaniu, płukaniu specjalnymi płynami i stosowaniu irygatora.

W zabiegach profilaktycznych niezwykle istotne jest wykorzystanie profesjonalnych, specjalnie zaprojektowanych narzędzi i urządzeń, które powinny znajdować się w wyposażeniu każdej kliniki wszczepiającej pacjentom implanty zębowe. Instrumenty tego typu umożliwiają dokładne oczyszczanie powierzchni wszczepu bez ryzyka jego uszkodzenia, zapewniając wysoką skuteczność zabiegu i atraumatyczną terapię. Pomagają one również na etapie leczenia periodontologicznego, gdyż ułatwiają precyzyjne wprowadzenie leków bezpośrednio w okolice zainfekowanych tkanek.

Autor

lek. dent. Michał Karpiński

Absolwent Akademii Medycznej w Warszawie, specjalista chirurgii stomatologicznej, implantolog.

Czytaj więcej
Tagi: implanty zębowe , implanty
Loading...

Warszawa Ochota

Adres:
ul. Dorotowska 9
02-347 Warszawa

Telefon: +48 501 328 772

E-mail: recepcja@ddclinic.pl

Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Piątek: 9:00 - 20:00
Sobota: nieczynne

Warszawa Ursynów

Adres:
ul. Migdałowa 10 lok.5
02-796 Warszawa

Telefon: +48 502 070 050

E-mail: recepcjaursynow@ddclinic.pl

Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Piątek: 12:00 - 20:00
Sobota: nieczynne

© 2024 by Dorotowska Dental Clinic Wszelkie prawa zastrzeżone
Tworzenie stron internetowych - Jellinek